Americký útok v Sýrii má být masivnější než loni. 'Budete sestřeleni,' hrozí Američanům Rusko

Útok na Sýrii, který plánuje americká administrativa, bude masivnější než loňská odveta za syrský chemický útok na Chán Šajchún. Podle The New York Times se prezident Donald Trump a jeho poradci domnívají, že jenom důrazná ukázka síly odradí syrský režim od dalšího použití chemických bojových prostředků. Rusko ve středu varovalo, že všechny americké rakety vypálené na Sýrii budou sestřeleny a místa odpalu se stanou terčem odvetného útoku.

Washington - Damašek - Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loni za Chán Šajchún bylo z amerických letadlových lodí ve Středozemním moři vypáleno na Sýrii 59 řízených střel (viz tento snímek z odpalu střely tomahawk ze 7. dubna 2017). Letošní útok má být podle Trumpa masivnější a trvat déle než jeden den.

Loni za Chán Šajchún bylo z amerických letadlových lodí ve Středozemním moři vypáleno na Sýrii 59 řízených střel (viz tento snímek z odpalu střely tomahawk ze 7. dubna 2017). Letošní útok má být podle Trumpa masivnější a trvat déle než jeden den. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Odveta se plánuje za sobotní útok na Dúmu u Damašku, kde při údajném nasazení chemických zbraní zahynulo přes 40 lidí. Opozice útok připsala Damašku, což popírá nejen syrská vláda, ale i spojenecké Rusko.

RUSKÉ VAROVÁNÍ

  • USA musejí počítat s tím, že všechny rakety vypálené na Sýrii budou sestřeleny, prohlásil ve středu ruský velvyslanec v Libanonu Alexandr Zasypkin. Zasypkin řekl, že cílem obranného útoku budou i místa, odkud budou střely odpáleny. "Pokud Američané zaútočí, rakety budou sestřeleny a bude se útočit na místa, odkud budou odpáleny," uvedl televizi Al-Manár, která patří libanonskému Hizballáhu, tedy spojenci Damašku.
  • Agentura TASS uvedla, že navzdory novému napětí ruská i americká armáda stále koordinují svůj postup v Sýrii s využitím linky zřízené k tomu, aby se zabránilo nehodám v syrském leteckém prostoru.

Loni za Chán Šajchún bylo z amerických letadlových lodí ve Středozemním moři vypáleno na Sýrii 59 řízených střel. Poškodily letovou dráhu a hangáry na základně Šajrát, odkud podle USA startovaly syrské stroje s chemickými bombami. Škody byly ale rychle odstraněny.

Tentokrát chce Trump masivnější reakci a také Francie je připravena jednat, potvrdí-li se, že v Dúmě byly použity chemické zbraně.

Cíle? Letecké základny a park

Podle listu The Guardian připadají jako nejpravděpodobnější cíle v úvahu syrské letecké základny a letecký park syrské armády, který tvoří 265 vojenských letadel.

NYT píšou, že tentokrát chtějí USA zasáhnout více než jeden cíl a zároveň útočit déle, a ne jenom jeden den jako loni. Kromě Francie počítají také s podporou Británie, Saúdské Arábie a Kataru. Trump věnoval část svého úterního programu schůzce s novým bezpečnostním poradcem Johnem Boltonem a s personálním šéfem Bílého domu Johnem Kellym.

Podle NYT syrská armáda představuje vyšší ligu ve srovnání s protivníky, proti nimž bojuje americká armáda například v Afghánistánu nebo v Somálsku. Sýrie má protiletadlovou obranu, schopnou sestřelit útočící stroje. Proto zřejmě USA nebudou chtít poslat k útokům na syrské základny letadla s americkými nebo francouzskými piloty a riskovat jejich sestřelení. Pentagon spíše znovu uvažuje o střelách odpalovaných z vojenských plavidel.

Narušit Asadův arzenál

Michèle Flournoyová, která pracovala v administrativě Trumpova předchůdce, řekla, že v Bílém domě teď na jedné straně chtějí, aby byl útok masivnější než ten loňský, ale na druhé se nehodlají zaplést do trvalejších bojů. „Rozhodnou se buď pro jeden masivní útok, nebo pro několik menších,“ řekla.

Nevyužívejte syrský vzdušný prostor, varují letoví regulátoři. Případný útok na Sýrii může narušit navigaci

Číst článek

David Gordon z administrativy prezidenta George Bushe řekl, že Bílý dům nyní zvažuje, co syrského prezidenta opravdu oslabí. „Chtějí narušit jeho arzenál, ale myslím, že to bude zase jeden útok – možná ve dvou vlnách, ale ne trvalejší útočení,“ tvrdí Gordon.

The Guardian připomíná, že USA mají ve východním Středomoří námořní bojovou skupinu vyzbrojenou řízenými střelami. Dále pak vojenská letadla v Kataru a letadlové lodě v Perském zálivu, určené k útokům na Islámský stát. Nebudou ale zřejmě chtít riskovat přelety nad Irákem a Saúdskou Arábií, takže využití raket a útok ze západu se jeví pravděpodobnější.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme