Trump poprvé uznal vměšování Moskvy do prezidentských voleb. USA obvinily 13 Rusů a tři firmy

Spojené státy v pátek obvinily 13 ruských občanů a tři ruské subjekty z vměšování se do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Ruské vměšování pak vůbec poprvé uznal i americký prezident Donald Trump. Dosud tuto možnost popíral.

Washington (Aktualizováno: 22:14 16. 2. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Podle amerických úřadů obvinění zneužili osobních údajů skutečně existujících Američanů například ke zřízení účtů v internetovém platebním systému PayPal a k obdržení falešných řidičských průkazů. Podle obvinění Rusové také založili a používali stovky e-mailových účtů prostřednictvím amerických poskytovatelů webových služeb a přes ně kontaktovali americká média.

Vysoce postavenými činiteli, kteří s Flynnem mluvili o ruských kontaktech, jsou Kushner a McFarlandová

Číst článek

Podle amerického ministerstva spravedlnosti pracovalo všech 13 obviněných Rusů v jedné z takzvaných továren trollů v Petrohradě, oficiálně pod hlavičkou Agentury pro výzkum internetu. Nezávislí ruští novináři, kteří do trollích továren pronikli, potvrdili, že se tyto organizace skutečně zabývaly ovlivňováním veřejného mínění ve Spojených státech a po odhalení změnily adresu i název.

Tým amerických vyšetřovatelů pod vedením Roberta Muellera oznámil, že obvinění podala federální velká porota ve Washingtonu, která byla speciálně sestavena pro dozor nad vyšetřováním podezření z ruského vměšování do voleb.

Podle spisu se ruské zásahy do politického vývoje v zemi, včetně zmíněných voleb, datují už od roku 2014. Někteří z obviněných se vydávali za lidi žijící v USA a komunikovali se členy širšího týmu vedoucího kampaň za pozdějšího vítěze voleb a nynějšího prezidenta Donalda Trumpa.

V textu se ale upozorňuje, že členové týmu neměli povědomí o skutečné totožnosti obviněných. Podle náměstka amerického ministra spravedlnosti Roda Rosensteina nebyl proto také žádný Američan obviněn z vědomé spolupráce s Rusy.

„Rusko zahájilo svou protiamerickou kampaň v roce 2014, dávno předtím, než jsem oznámil, že budu kandidovat na prezidenta," reagoval Trump na twitteru. Podle prezidenta nicméně výsledky prezidentských voleb nebyly ovlivněny.

Šéf Bílého domu dodal, že členové jeho týmu, který vedl předvolební kampaň, se nedopustili ničeho špatného. Zdůraznil, že nikdo z nich s Rusy neuzavřel žádnou dohodu.

Sestaveni soudkyní

'Jestli to je to, co říkáte, pak se mi to líbí.' Trumpův syn vítal nabídku kompromitujících materiálů z Ruska

Číst článek

Velkou porotu složenou z amerických občanů používá americká justice k posuzování důkazů předkládaných mimo jiné zvláštními vyšetřovateli ve speciálních kauzách. Ruskému vlivu na volby se věnuje tato porota od srpna, sestavila ji soudkyně ve Washingtonu.

Muellerův tým pracuje na případu od loňského května. Mueller byl na svůj post ministerstvem spravedlnosti jmenován v květnu krátce poté, co Trump náhle propustil šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho.

Vlastní vyšetřování ve věci možného ruského vlivu na loňské volby prezidenta vedou i některé výbory Kongresu.

Vyhoštění

Ruské občany přistižené ve Spojených státech, že se vměšovali do prezidentských voleb v roce 2016, čeká vyhoštění. Naznačil to v pátek náměstek amerického ministra spravedlnosti Rod Rosenstein, podle kterého Washington nekonzultoval s Moskvou sérii obvinění 13 ruských občanů a tří ruských právnických subjektů.

Rusko hrozí zablokováním YouTube. Navalnyj na něm odhalil vicepremiérův výlet s prostitutkami

Číst článek

Rosenstein prohlásil, že obvinění je důkazem toho, že Rusové chtěli ve Spojených státech vyvolat nesvár. Podle něho ovšem ze 37stránkového obviňovacího spisu nevyplývá, že by ruského zasahování do voleb mělo vliv na jejich výsledky.

Mnohá americká média a opoziční demokraté ale zastávají názor, že ruské vměšování pomohlo k vítězství nynějšímu republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Rosenstein je členem Trumpova vládního týmu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl agentuře Reuters, že se ještě neseznámil s obsahem obvinění, a záležitost zatím nekomentoval.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ale označila obvinění za absurdní. Rétoricky se zeptala, jestli opravdu mohlo 13 lidí ovlivnit americké volby, aniž by proti nim něco podnikly tajné služby Spojených států s miliardovými rozpočty.

Sama Zacharovová ve čtvrtek přišla s tvrzením, že Moskva má konkrétní důkazy o „destruktivním vměšování" některých západních zemí před březnovými prezidentskými volbami v Rusku.

Jeden z obviněných Rusů je miliardář Jevgenij Prigožin, kterému se přezdívá „Putinův kuchař" kvůli tomu, že se od obsluhování hlavy státu vypracoval do postavení největšího dodavatele jídla ruské armádě. Prigožin podle agentury Ria-Novosti v první reakci řekl, že Američané jsou příliš emotivní.

Seznam obviněných firem a lidí

Seznam obviněných podle ruské tiskové agentury RIA Novosti, která se odvolává na americké ministerstvo spravedlnosti. Ruský server Newsru.com s odvoláním na americké zdroje zveřejnil podrobnosti o obviněných.

Firmy:

Agentstvo internet-issledovanij (AII)

Concord Management and Consulting

Concord Catering

Lidé:

Jevgenij Prigožin - kontroloval společnost Concord, schvaloval a podporoval operace AII.

Michail Bystrov - generální ředitel AII, vedl i různé firmy, které agentura využívala pro krytí své skutečné činnosti. V letech 2015 a 2016 projednával s podnikatelem Prigožinem operaci ovlivnění amerických voleb.

Michail Burčik (známý rovněž jako Michail Abramov) - působil v AII přibližně od roku 2013; v říjnu následujícího roku povýšil na výkonného ředitele a odpovídal za plánování operací.

Alexandra Krylovová - pracovala pro AII od září 2013 do listopadu 2014. V dubnu 2014 byla ředitelkou a třetí nejvlivnější osobou ve firmě. V roce 2014 pod lživou záminkou navštívila USA, aby sbírala informace.

Anna Bogačovová - pracovala v AII jako tlumočnice přinejmenším od dubna do července 2014 a rovněž navštěvovala USA kvůli sběru informací.

Sergej Polozov - působil v AII od dubna 2014 do října 2016 jako pracovník technické podpory, měl na starosti také nákup amerických serverů, s jejichž pomocí agentura kryla svou činnost v USA.

Marija Bovdaová - patřila k pracovníkům AII od listopadu 2013 do října 2014 mimo jiné jako vedoucí tlumočníků.

Robert Bovda - byl pracovníkem AII ve stejné době jako zástupce vedoucí tlumočníků.

Džejchun Aslanov - vstoupil do organizace přibližně v září 2014, patřil k vedoucím v oddělení tlumočníků a také měl na starosti řadu operací zaměřených na ovlivnění prezidentských voleb. Byl také generálním ředitelem firmy Azimut, přes kterou Prigožinův holding Concord financoval AII.

Vadim Podkopajev - byl zaměstnán v AII v červnu 2014 jako analytik v oddělení tlumočníků, měl na starosti monitorování politické situace v USA a výběr obsahu pro sociální sítě.

Gleb Vasilčenko - pracoval v Prigožinově organizaci od srpna 2014 do září 2016. Měl na starosti obsah mnoha účtů, které AII založila na sociálních sítích, vydával se přitom za Američana.

Irina Kaverzinová - byla zaměstnána v AII v říjnu 2014 jako překladatelka a také spravovala na sociálních sítích účty fiktivních Američanů, které využívala k publikaci sdělení zaměřených na prezidentské volby.

Vladimir Venkov - vstoupil do AII zhruba v březnu 2015 jako překladatel a obsluhoval na sociálních sítích několik falešných účtů, které byly prezentovány jako účty patřící Američanům.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme