USA chystají kvůli Navalnému sankce proti Rusku. Velvyslanec Antonov se to měl dozvědět v letadle

Ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov se v neděli vrátil do Washingtonu. A uvedl, že během letu se dozvěděl o nově chystaných sankcích ze strany Spojených států proti Rusku. Důvodem má být uvěznění opozičního politika Alexeje Navalného. Tento krok podle velvyslancova názoru nepomůže stabilizovat rusko-americké vztahy, uvedl list Kommersant.

Washington/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexej Navalnyj u moskevského soudu za sklem | Foto: Press service of Moscow City Court | Zdroj: Reuters

„Dozvěděl jsem se o těch sankcích ve vzduchu. Před minutou jsem vystoupil z letadla. Ale mohu říci, že to není signál, který všichni dostali po summitu (prezidentů Joea Bidena a Vladimira Putina). Soudím, že sankcemi nelze stabilizovat a uspořádat vztahy mezi dvěma zeměmi,“ řekl novinářům Antonov.

Americký analytik o summitu Biden-Putin: Je důležité stanovit si meze, platí to ve vztazích mezi lidmi i státy

Číst článek

Velvyslanec současně ujistil, že ruští diplomaté jsou připraveni pracovat na zlepšení vztahů s USA, a dodal, že stojí před nimi úkol „uskutečnit pozitivní slova, vyřčená prezidenty“ Putinem a Bidenem.

List Kommersant připomněl, že Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan v neděli televizi CNN řekl, že Bílý dům chystá nové sankce proti Rusku kvůli situaci s Navalným. Předchozí balík sankcí z tohoto důvodu USA přijaly v březnu.

Prezident Biden podle Sullivana také prodlouží sankce proti ruským organizacím podílejícím se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová v reakci varovala, že Rusko vždy odpovídalo na „nezákonné kroky USA“.

Velmi křehké vztahy

Velvyslanec Antonov se v neděli vrátil do USA poté, co jej Moskva v březnu odvolala na konzultace do vlasti v době rostoucího napětí ve vztazích mezi Spojenými státy a Ruskem. Američané tehdy reagovali stejným krokem a stáhli svého ambasadora. Na návratu velvyslanců do svých úřadů se minulý týden dohodli prezidenti obou zemí na americko-ruském summitu v Ženevě.

Ředitel Navalného fondu je na seznamu hledaných osob. Organizaci Rusko označilo za extremistickou

Číst článek

Vztahy mezi oběma velmocemi v poslední době výrazně ochladly, zhoršily se mimo jiné poté, co americký prezident Joe Biden v březnu v jednom z interview přitakal na otázku, zda Vladimira Putina považuje za „zabijáka“.

Ruský prezident tehdy reagoval slovy, že k rozpoznání zabijáka je zapotřebí, aby jím člověk sám byl. Následovalo stažení velvyslanců.

Putin dal na středeční tiskové konferenci v Ženevě najevo, že tento incident považuje za urovnaný a že se s Bidenem dohodli na brzkém návratu ambasadorů do úřadů, což je považováno za jeden z hmatatelných výsledků vrcholné schůzky. Prezidenti Ruska a Spojených států se ve středu setkali poprvé osobně od chvíle, co Biden nastoupil do prezidentského úřadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme