Odveta za kybernetické útoky. Amerika zavádí nové protiruské sankce

Ministerstvo financí USA v úterý oznámilo další rozšíření protiruských sankcí, které mají být trestem za údajné kybernetické útoky proti USA, včetně pokusů ovlivnit prezidentské volby v roce 2016. Podle informací agentury Reuters sankce míří na 19 ruských občanů a pět firem včetně petrohradské Agentury pro výzkum internetu (AII) obviňované z šíření falešných zpráv. Na sankčním seznamu je i její sponzor, miliardář blízký Kremlu Jevgenij Prigožin.

Washington (Aktualizováno: 21:47 15. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin a Donald Trump. | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v reakci na americké rozhodnutí podle agentury Interfax prohlásil, že Moskva již připravuje odvetná opatření. Jejich povahu zatím neupřesnil.

Bílý dům uvedl, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa bude pokračovat v tvrdém přístupu k Moskvě. „Myslím, že je vidět z akcí, které jsme dosud podnikli, že bude vůči Rusku rázní, dokud se nerozhodne změnit své chování,“ sdělila Trumpova mluvčí Sarah Sandersová.

Za útokem na bývalého agenta Skripala je Rusko, shodli se Británie, USA, Německo a Francie

Číst článek

Sankce jsou podle ministerského prohlášení také namířeny proti ruské kontrarozvědce FSB a proti vojenské výzvědné službě GRU a šesti jejím pracovníkům. Ministerstvo v prohlášení uvedlo, že hodlá pokračovat v tlaku na Rusko „vzhledem k jeho snahám destabilizovat Ukrajinu a vzhledem k okupaci Krymu“. Důvodem je také „rozšířená korupce a porušování lidských práv“ v Rusku.

Další sankce se připravují, podle ministra financí Stevena Mnuchina budou namířeny proti ruským vládním činitelům a oligarchům. Znemožní jim hlavně přístup na americké finanční trhy.

Moskva podle Mnuchinova prohlášení útočí od března 2016 na kriticky důležitou americkou infrastrukturu, na energetické, jaderné, vodárenské, obchodní a výrobní objekty. Jako příklad destabilizujících aktivit Moskvy ministerstvo uvedlo šíření počítačového viru Notpetya, který podle Washingtonu vyslala ruská armáda a GRU loni v červnu do celého světa. Ruští hackeři se dostali do části amerického energetického sektoru, byli ale podle ministerstva financí vypuzeni.

Donald Trump zavádí další cla. Tentokrát míří na dovoz čínského zboží

Číst článek

Proti Prigožinovi a dalším dvanácti Rusům a třem ruským firmám je už od února v USA vedeno trestní stíhání kvůli pokusům ovlivnit volby amerického prezidenta. Jsou mezi nimi i dvě společnosti z holdingu Concord, které patří Prigožinovi. Na jeho firmy je údajně napojena také společnost, která vysílá ruské žoldnéře do Sýrie.

Prigožin ruským médiím přiznal, že mu zařazení na sankční seznam problém nedělá, protože nemá na USA žádné obchodní vazby. „Byl jsem už sankcionován možná třikrát nebo čtyřikrát, ani to nepočítám,“ řekl. „Ve Spojených státech nepodnikám, neobchoduji ani s Američany. Takže mi to problémy nedělá. Od teď ale přestanu chodit do (americké sítě restaurací s rychlým občerstvením) McDonald's,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme