Washington rozšířil protiruské sankce, na seznam přibyli oligarchové

Spojené státy v pátek v rámci odvety za údajné vměšování Moskvy do předloňských amerických voleb rozšířily svůj protiruský sankční seznam o 24 Rusů a 14 subjektů. Na seznamu jsou například oligarchové Viktor Vekselberg, Andrej Kostin, Sulejman Kerimov, Oleg Děripaska či šéf ruského dodavatele plynu Gazprom Alexej Miller.

Washington/Moskva (Aktualizováno: 17:57 6. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský státní znak | Foto: Falco | Zdroj: Pixabay

Konkrétně je v seznamu, který zveřejnilo americké ministerstvo financí, sedm ruských oligarchů a 17 ruských vysokých vládních úředníků.

Součástí sankcí je i výše zmíněných 14 subjektů včetně společností napojených na Děripasku či oligarchu Kirilla Šamalova, který je rovněž na černé listině.

Ministerstvo financí Spojených států, které je správcem sankcí, již na konci ledna zveřejnilo seznam desítek ruských oligarchů a 114 politiků s úzkými vazbami na prezidenta Vladimira Putina, odvetná opatření ale tehdy USA nezavedly. Na výčtu byli i někteří nyní sankcionovaní oligarchové.

Větší státní podpora

Sankce se vztahují například na ministra vnitra Vladimíra Kolokolceva nebo šéfa ruské Bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa. Ten v rozhovoru s novináři prohlásil, že podle jeho názoru nebudou mít sankce vliv na jeho mezinárodní aktivy a že ruští byznysmeni dokážou z této situace najít východisko.

Podle Ruska tím ale Spojené státy hlavně chtějí vytlačit silné ruské hráče ze světových trhů. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Spojené státy nechtějí připustit, aby Rusko na jejich úkor posilovalo své pozice ve světě. To je pochopitelná snaha, konkurence ale musí být čestná, řekl Lavrov.

Ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov slíbil, že podnikatelé a firmy z amerického sankčního seznamu dostanou ještě větší státní podporu.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme