USA se dohodly s Ruskem na jaderném odzbrojení

Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv se sejdou 8. dubna v Praze. V českém hlavním městě podepíší smlouvu o výrazném snížení jaderných arzenálů obou nukleárních velmocí. Prezidenti schválili obsah nové smlouvy a okolnosti podpisu telefonicky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Obama oznámil dohodu s Ruskem o redukci jaderných zbraní | Foto: AFP

„Touto dohodou vysílají Spojené a státy a Rusko, dvě největší nukleární mocnosti na zeměkouli, jasný vzkaz: máme úmyslu vést svět k jadernému odzbrojení,“ prohlásil mimo jiné prezident Obama.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rusko-americké dohodě mluvili ve večerních Ozvěnách dne zpravodajové Lenka Kabrhelová a Vít Pohanka

Nová smlouva počítá s tím, že v příštích deseti letech sníží obě země počet jaderných hlavic zhruba o třetinu. Jejich počet klesne z 2200, které může mít každý z těchto států teď, na 1550.

Výrazně, na 700 respektive 800, se omezí také počet strategických nosičů, tedy letadel, raket a ponorek, které jsou schopné dopravit atomovou nálož na velkou vzdálenost mezi kontinenty.

Americké straně se podařilo dosáhnout toho, že problematika protiraketové obrany není zahrnuta do textu smlouvy. Podle dřívějších informací by problému amerického protiraketového štítu měl být věnován jeden z doprovodných dokumentů.

Úspěch prezidenta Obamy

Podle profesora Bostonské univerzity Igora Lukeše jde zatím o nejdůležitější zahraničněpolitický úspěch prezidenta Baracka Obamy. Uzavření smlouvy trvalo tak dlouho proto, že šlo skutečně o hodně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesor Bostonské univerzity Igor Lukeš ve večerních Ozvěnách dne

„Není možné vyjednávat s Rusy, aniž by se z toho stala šachová hra. Svoji roli navíc hrála technická složitost smlouvy,“ uvedl Lukeš.

Obě strany podle něj získávají tabulkově stejně. „Rusové ale mají část těchto zbraní velmi zastaralou. Moskva se tak bude zbavovat arsenálu, který byl stejně na odpis,“ myslí si Lukeš.

Spokojená je i Moskva

Dohodu přivítala coby historický dokument také Moskva. Ruský prezident Dmitrij Medvěděv v prohlášení označil smlouvu za historický milník, ocenil, že dohoda reflektuje zájmy obou zemí.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pak ocenil transparentnost mechanismů, které nová smlova nastavuje - jak co se týče omezování zbrojního arzenálu, tak kontroly likvidace zbraní.

Moskva si ale především pochvaluje to, že dohoda dává jasné a závazné pojítko mezi strategické útočné a obranné zbraňové systémy - právě o to Rusko, které odmítá americké plány na vybudování protiraketové obrany ve Východní Evropě, dlouhodobě usilovalo.

Smlouva nahradí předchozí dokument START, jehož platnost vypršela minulý rok v prosinci. Předchozí smlouva byla nejkomplexnější a také nejúspěšnější odzbrojovací dohodou v dějinách lidstva a díky ní zmizelo ze světa přibližně 80 procent veškerého jaderného arzenálu.

Ratifikace by měla projít

Aby nová smlouva vstoupila v platnost, musí projít ratifikačním procesem v americkém Senátu a ruské Státní dumě. Podle profesora Lukeše by to ale neměl být problém.

„V americkém kongresu se není třeba ničeho obávat. Ruská duma je sice nevyzpytatelná, ale myslím, že se to podaří i tam,“ řekl Lukeš.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme