USA se nespokojí s iráckými kompromisy

Americký ministr zahraničí Colin Powell odmítl návrat zbrojních inspektorů OSN do Iráku, dokud Rada bezpečnosti neschválí novou rezoluci. Powell tak reagoval na prohlášení šéfa inspektorů OSN Hanse Blixe. Ten po jednání s iráckými představiteli ve Vídni uvedl, že se obě strany dohodly na detailech nové kontrolní mise. Podle šéfa americké diplomacie se však Spojené státy nespokojí s iráckými kompromisy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin L. Powell | Foto: U.S.DEPARTMENT OF STATE

Americký návrh tvrdší rezoluce OSN požaduje podle agentury Reuters, aby zbrojní inspektoři odložili cestu do Iráku, dokud Bagdád nepředloží seznam všech zbraní hromadného ničení a všech materiálů používaných k jejich výrobě. Pokud by byla rezoluce přijata v této podobě, inspekce by se mohly pozdržet o několik týdnů oproti polovině října navrhované Blixem. Návrh rezoluce, o kterém nyní diskutují členové Rady bezpečnosti OSN, požaduje, aby Irák do 30 dnů od přijetí rezoluce poskytl kompletní popis všech svých programů na výrobu chemických, biologických, jaderných a balistických zbraní.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme