USA se obávají možného zapojení Izraele do války s Irákem

Izrael, který vlastní jaderné zbraně, je rozhodnutý odpovědět na případný irácký útok. Podle listu New York Times o tom izraelský premiér Ariel Šaron informoval americkou administrativu. Jak dodává severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, zvyšuje toto rozhodnutí rizika případného rozšíření konfliktu na další arabské země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron | Foto: ČTK/AP

Američané se obávají toho, že pokud by se do konfliktu vložil Izrael, těžko by se jim podařilo udržet dosavadní spolupráci s arabskými lídry, kteří by se ocitli pod neudržitelným tlakem veřejného mínění v jejich zemích. Konflikt by se pak mohl rozšířit i na další arabské státy.

Ministr obrany Donald Rumsfeld považoval doposud za nepravděpodobné, že by se židovský stát zapojil do zvažované vojenské operace. Podle Ariela Šarona ale izraelská zdrženlivost během první války v Perském zálivu v roce 1991 byla arabským světem vnímána jako izraelská slabost. Premiér Šaron chce dokázat, že každý útok na Izrael bude okamžitě a důrazně potrestán.

Američané nyní Izrael ujišťují, že mezi prvními by ničili irácké raketové systémy, které by mohly být proti židovskému státu použity.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme