'USA se odmítají smířit s čínským vzestupem.' Peking se ohradil vůči Trumpově kritice

Spojené státy se odmítají smířit s čínským vzestupem a vztahy obou zemí budou čelit „většímu tlaku a výzvám“. Podle agentury AP o tom píší oficiální čínská média v reakci na pondělní zveřejnění bezpečnostní strategie amerického prezidenta Donalda Trumpa kritické k Pekingu. Podle čínské ambasády ve Washingtonu by měl Trump opustit staré myšlení.

Peking/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Si Ťin-pching po svém projevu na 19. kongresu komunistické strany | Foto: Jason Lee | Zdroj: Reuters

Trump zařadil v dokumentu vytyčujícím základní pilíře budoucí ochrany bezpečnosti Američanů Čínu po bok Ruska jako země nejen ohrožující americkou moc a zájmy ve světě, ale zároveň představující hrozbu pro USA kvůli svým vyspělým zbraním. Peking navíc podle něj využívá „ekonomických pobídek“, aby přesvědčil cizí vlády pro své strategické zájmy.

Čína a Rusko ohrožují naši moc, bezpečnost a prosperitu, uvádí Trump v strategické doktríně

Číst článek

Státní agentura Nová Čína v reakci na Trumpův dokument uvedla, že patrně pramení z „vítězství zastánců tvrdé linie“ v Trumpově vládním týmu a povede ke komplikaci vztahů. Oficiální list čínských komunistů Global Times napsal, že strategie „odráží neochotu Washingtonu přijmout realitu čínského vzestupu“.

Trumpův dokument na adresu Číny dále uvádí, že ohrožuje americké zájmy například krádežemi duševního vlastnictví.

Čínské velvyslanectví v prohlášení zveřejněného na svých stránkách uvedlo, že pokud zvolí USA konfrontační přístup, bude to znamenat ztrátu pro obě strany. Washington by měl zapomenout na „starou mentalitu“, dodala ambasáda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme