USA se připravují na názorový střet s Izraelem kvůli palestinskému státu

Nová americká administrativa očekává roztržku s Izraelem kvůli jeho neochotě pracovat na vzniku palestinského státu. Jak uvádí deník Ha'arec, tým amerického prezidenta Baracka Obamy to připustil při poradě demokratických kongresmanů o blízkovýchodní politice. Za předchozí Bushovy vlády Washington vyjadřoval jednoznačnou podporu izraelské politice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelská bezpečnostní zeď | Foto: Martina Mašková

Od počátku roku se ale vyměnil jak americký prezident, tak izraelská vláda. Tu novou vede Benjamin Netanjahu, který se odmítá výslovně zavázat k budování palestinského státu, ačkoli to mezinárodní společenství považuje za cíl mírového procesu.

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman včera prohlásil, že Izrael prý nikdy neurčoval politiku jiných zemí a že totéž očekává od okolního světa. Doslova prohlásil, že nad Izraelci nebude stát nikdo se stopkami v ruce. Mluvčí americké diplomacie Robert Wood poté zopakoval, že Spojené státy dál usilují o vznik palestinského o státu.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme