USA se snaží odradit jemenského prezidenta od návratu do země

Spojené státy se snaží v zákulisí zajistit poklidný odchod jemenského prezidenta ze scény. Informuje o tom americký tisk. Alí Abdalláh Sálih leží v saúdskoarabské nemocnici po operaci zranění, která mu způsobil páteční útok na jeho palác.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemenský prezident Ali Abdullah Sálih. | Zdroj: Reuters

Prezidentovi lidé oznámili, že se Sálih možná už za několik dní vrátí do Jemenu. Podle zákulisních informací se tomu snaží Washington spolu s Rijádem zabránit, aby se krize v Jemenu ještě více nevyhrotila.

Sálih už třikrát odmítl předat moc na základě dohody, která by jeho rodině a spolupracovníkům zajistila beztrestnost. Proto se prý Spojené státy chystají nabídnout další lákadlo - finanční polštář pro Sálihovo setrvání v zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Jemenu mluvil na Rádiu Česko blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

V samotném Jemenu platí nové příměří, arabská média ale informují o tichém boji o nástupnictví. Ve hře je rod Ahmarů, který vede protivládní rebelii, ale má také zastoupení v politice a v byznysu.

O slovo se prý hlásí i vlivní generálové, kteří se už dříve přidali k opozici. Právě o nich se spekuluje v souvislosti s útokem na prezidentský palác. Počítat se musí také s islamisty a své zastoupení má také Sálih - v Jemenu totiž zůstali jeho příbuzní, kteří vedou bezpečnostní aparát země.

Úřad prezidenta a velitele ozbrojených sil zatím převzal vicepezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí. Už včera s ním jednal americký velvyslanec v Jemenu. Není ale jasné, jak dlouho v úřadu vydrží. Podle jemenské ústavy je třeba po přechodném období vypsat volby.

Vladimír Kroc, Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme