USA se snaží přimět Čínu k většímu angažmá v Afghánistánu

Spojené státy žádají Čínu o otevření hranice s Afghánistánem. Washington totiž hledá další cesty pro zásobování a podporu svých jednotek, jejichž počet v Afghánistánu brzy dosáhne 100 000.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hory v provincii Uruzgán | Foto: 601. skupina speciálních sil

Peking se zapojil do rekonstrukce válkou postiženého Afghánistánu pomocí investic, vojenské mise se ale odmítá zúčastnit. Dosud nepovolil ani přelety amerických letadel přes své území.

Čínské ministerstvo zahraničí potvrdilo jednání mezi Pekingem a Washingtonem o otevření své 73 kilometrů dlouhé hranice s Afghánistánem.

Zásobování spojeneckých jednotek bojujících proti Talibanu a Al-Káidě je totiž nyní zajišťováno hlavně z Pákistánu, tyto konvoje jsou ale častým terčem islamistů.

Američané i NATO proto hledají nové možnosti a jednou z nich je i přes čínsko-afghánskou hranici wakhanksým koridorem.

Peking k tomu navíc vyzývá i afghánská vláda, podle které by Čína měla v této horské oblasti vybudovat i železnici a silnici. ČLR je navíc jedním z největších investorů v Afghánistánu, s Kábulem například uzavřela dohodu o těžbě mědi za 3,5 miliardy dolarů.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme