USA se snaží získat na svou stranu iráckou opozici

Spojené státy se snaží zajistit si podporu irácké opozice pro svůj zamýšlený útok na režim Saddáma Husajna. Viceprezident Dick Cheney se dnes obrátí na představitele šesti hlavních opozičních skupin, kteří navštíví Bílý dům. Cheney, který je ve Wyomingu, k nim promluví prostřednictvím videotelefonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hámid Bajátí | Foto: ČTK/EPA

Jeden z hlavních iráckých opozičních vůdců, Hámid Bajátí, řekl v televizi CNN, že obyvatelé Iráku jsou odhodlaní Saddáma Husajna svrhnout. "Celá irácká opozice je sjednocená a jednotní jsou i všichni Iráčané. Jejich cílem je svrhnout diktátorský režim a v budoucím Iráku ustavit demokratický, ústavní, parlamentní režim."

Podle Bílého domu prezident George Bush zatím nerozhodl, kdy přesně by měla vojenská operace proti Iráku začít. Je prý možné, že akce začne až příští rok. Německý kancléř Gerhard Schröder v pátek prohlásil, že jeho země Spojené státy při případném útoku nepodpoří. Britskou účast naopak slíbil premiér Tony Blair.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme