Velvyslancem USA v Česku se stane investor Bijan Sabet. Americký Senát schválil jeho nominaci

Senát Spojených států amerických schválil nominaci investora Bijana Sabeta na post velvyslance USA v Česku. „Je to jedinečná čest, nemůžu se dočkat, až začnu pracovat,“ napsal Sabet na twitteru.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miliardář a investor Bijan Sabet

Sabet je pravidelným přispěvatelem Demokratické strany, které již věnoval dary v řádu tisíců až desetitisíců dolarů | Zdroj: Profimedia

Při nedávném vystoupení před americkým senátním výborem pro zahraniční vztahy řekl, že jeho prioritami na postu velvyslance USA v Praze bude následování odkazu Václava Havla v ochraně lidských práv a novinářských svobod nebo rozvoj americko-české bezpečnostní spolupráce, včetně podpory vyjednávání o českém nákupu amerických stíhaček F-35.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) považuje Sabetovo působení ve velvyslaneckém postu za hotovou věc, jak uvedl pro server iROZHLAS.cz. Lipavský sice nezná přesné datum, kdy by mělo letadlo s novým americkým velvyslancem přistát. Doplnil ale, že všechna potřebná povolení a souhlasy jak z české, tak americké strany v této chvíli už Sabet má a nic začátku výkonu práce nebrání.

Sabet je spoluzakladatelem a generálním partnerem společnosti Spark Capital, která se zabývá rizikovým kapitálem. Předtím pracoval jako vedoucí pracovník v řadě začínajících technologických společností v Silicon Valley v Kalifornii a v Massachusetts. Je členem správní rady vysoké školy Boston College, na které získal bakalářský titul.

Sabet je pravidelným přispěvatelem Demokratické strany, které již věnoval dary v řádu tisíců až desetitisíců dolarů.

Posledním americkým velvyslancem v Praze byl Stephen King, na konci roku 2020 oznámil, že se této pozice s nástupem nového prezidenta Joea Bidena vzdá. Od té doby je post velvyslance Spojených států v Praze neobsazený.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme