Velvyslancem USA v Česku se stane investor Bijan Sabet. Americký Senát schválil jeho nominaci

Senát Spojených států amerických schválil nominaci investora Bijana Sabeta na post velvyslance USA v Česku. „Je to jedinečná čest, nemůžu se dočkat, až začnu pracovat,“ napsal Sabet na twitteru.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miliardář a investor Bijan Sabet

Sabet je pravidelným přispěvatelem Demokratické strany, které již věnoval dary v řádu tisíců až desetitisíců dolarů | Zdroj: Profimedia

Při nedávném vystoupení před americkým senátním výborem pro zahraniční vztahy řekl, že jeho prioritami na postu velvyslance USA v Praze bude následování odkazu Václava Havla v ochraně lidských práv a novinářských svobod nebo rozvoj americko-české bezpečnostní spolupráce, včetně podpory vyjednávání o českém nákupu amerických stíhaček F-35.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) považuje Sabetovo působení ve velvyslaneckém postu za hotovou věc, jak uvedl pro server iROZHLAS.cz. Lipavský sice nezná přesné datum, kdy by mělo letadlo s novým americkým velvyslancem přistát. Doplnil ale, že všechna potřebná povolení a souhlasy jak z české, tak americké strany v této chvíli už Sabet má a nic začátku výkonu práce nebrání.

Sabet je spoluzakladatelem a generálním partnerem společnosti Spark Capital, která se zabývá rizikovým kapitálem. Předtím pracoval jako vedoucí pracovník v řadě začínajících technologických společností v Silicon Valley v Kalifornii a v Massachusetts. Je členem správní rady vysoké školy Boston College, na které získal bakalářský titul.

Sabet je pravidelným přispěvatelem Demokratické strany, které již věnoval dary v řádu tisíců až desetitisíců dolarů.

Posledním americkým velvyslancem v Praze byl Stephen King, na konci roku 2020 oznámil, že se této pozice s nástupem nového prezidenta Joea Bidena vzdá. Od té doby je post velvyslance Spojených států v Praze neobsazený.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme