Američtí senátoři po obstrukcích jednomyslně schválili rezoluci o genocidě Arménů

Americký Senát ve čtvrtek jednomyslně odhlasoval rezoluci, která hromadné vraždění Arménů v Osmanské říši za první světové války označuje za genocidu. Turecko odmítá takový výklad událostí, při kterých podle už několika desítek zemí šlo o pokus vyhladit celé etnikum a při kterých zemřelo více než milion lidí. Sněmovna reprezentantů rezoluci odhlasovala v říjnu, v Senátu ji dosud blokovali republikánští spojenci prezidenta Donalda Trumpa.

Washington/Ankara/Jerevan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hromadný pohřeb 300 000 Arménů zabitých během masakrů mezi lety 1894 až 1896 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Proti textu, který není závazný a který vyzývá k připomínání „genocidy Arménů“, se ve čtvrtek nikdo ze senátorů nepostavil. Text rovněž „odmítá snahu spojovat americkou vládu s popíráním genocidy Arménů“.

Na začátku prosince ale senátoři zablokovali zrychlené hlasování na přání Bílého domu. Podle něj bylo chybou snažit se prosazovat rezoluci krátce po summitu Severoatlantické aliance, k níž patří i Turecko. Hlasování ve Sněmovně reprezentantů, kde pro rezoluci hlasovalo 405 členů, Ankara označila za urážku a za bezcenné gesto.

‚Politizace historie je nepřijatelná.‘ Turecko si kvůli arménské genocidě předvolalo velvyslance USA

Číst článek

Šéf tiskového oddělení úřadu tureckého prezidenta Fahrettin Altun ve čtvrtek uvedl, že rezoluce ohrozí budoucnost vztahů Turecka s USA. „Chování některých členů amerického Kongresu poškozuje americko-turecké vztahy. Americká rezoluce, kterou dnes přijal Senát, ohrožuje budoucnost našich bilaterálních vztahů,“ napsal Altun na twitteru.

Turecko a USA se neshodují v otázce války v Sýrii, spory ale mají rovněž kolem zbrojních nákupů Ankary v Rusku.

Arménský premiér Nikol Pašinjan označil uznání genocidy Arménů v americkém Kongresu za „vítězství spravedlnosti a pravdy“. „Vyjadřuji jménem arménského národa vděk americkému Kongresu. Odhlasování rezoluce je odvážný krok směrem k prevenci genocid v budoucnu,“ napsal na twitteru.

Agentura AFP uvedla, že události z první světové války označují za genocidu tři desítky zemí - v České republice tak učinila Poslanecká sněmovna. Turecko opakovaně označuje mrtvé za oběti občanské války i hladu a údaj o jejich počtu za přemrštěný. Arménie si oběti genocidy připomíná každoročně 24. dubna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme