Američtí senátoři přijdou o letní prázdniny. Jejich šéfovi se nelíbí obstrukce demokratů

Šéf republikánské většiny v Senátu USA Mitch McConnell zrušil senátorům velkou část tradičních srpnových prázdnin. Své rozhodnutí podle agentury AP zdůvodnil obstrukcemi demokratů při schvalování nominantů prezidenta Donalda Trumpa do úřadů a také tím, že je nutné do konce září, kdy končí stávající fiskální rok, schválit rozpočtové zákony.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf republikánské většiny v Senátu USA Mitch McConnell | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Zatímco Sněmovna reprezentantů plánuje pětitýdenní pracovní přestávku, která začne 27. července, senátoři zřejmě dostanou volno jen první srpnový týden. Na zbytek měsíce se pak budou muset vrátit do Kongresu.

Sněmovní prázdniny nicméně Senátu, pokud skutečně bude v srpnu pracovat, legislativní práci zkomplikují, neboť kongresmani nebudou moci o případných schválených návrzích senátorů hlasovat.

'Neobnovíme program zadržování a výslechů.' Kandidátka na šéfku CIA vysvětlovala řízení tajné věznice

Číst článek

McConnell prohlásil, že své rozhodnutí zrušit volno učinil v reakci na historické obstrukce senátních demokratů. Republikánští senátoři uvádějí, že jejich demokratičtí kolegové vyvolali na sto procedurálních hlasování, aby zkomplikovali schvalovací proces Trumpových kandidátů.

Demokraté v této souvislosti zase připomínají, že republikáni prakticky zastavili v posledních dvou letech vlády demokratického prezidenta Baracka Obamy debaty o jmenování soudců.

Nucený pobyt v Kongresu je pro demokratické senátory obzvlášť citlivý, poznamenala AP. V listopadu zemi čekají parlamentní volby, ve kterých se bude volit nové složení Sněmovny reprezentantů a také se obmění 35 křesel ve 100členném Senátu. Shodou okolností své posty obhajuje více demokratických senátorů než republikánských, což je pro demokraty kvůli nemožnosti vést během léta širší kampaň nevýhodné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme