Zemřel americký senátor Richard Lugar, zastánci jaderného odzbrojování bylo 87 let

Bývalý americký senátor Richard Lugar, přední zastánce jaderného odzbrojení, zemřel v neděli ve věku 87 let. Informovala o tom nezisková organizace Lugarovo středisko, kterou republikánský politik založil.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zesnulý senátor Richard Lugar (vpravo) | Zdroj: Reuters

Lugar, který byl senátorem za stát Indiana více než tři desetiletí, se stavěl za spolupráci Spojených států s Ruskem. Jako šéf zahraničního výboru Senátu několikrát navštívil Česko a prosazoval rozšíření NATO o postkomunistické země.

Rusové mění názor na dohodu o strategických zbraních. Jsme otevřeni jednání s USA, zní z Kremlu

Číst článek

Lugar působil v roli senátora v letech 1977 až 2013. Patřil k předním senátním expertům na zahraniční politiku, věnoval se zvláště vztahům s Ruskem a postsovětskými zeměmi. Byl jedním z hlavních republikánských zastánců dohod o jaderném odzbrojení.

Známý je hlavně zákonem, který v roce 1991 připravil s demokratickým senátorem Samem Nunnem a který byl zaměřen na to, aby se jaderné zbraně na území rozpadajícího se Sovětského svazu nevymkly kontrole a nepadly do nepovolaných rukou.

Proslul rovněž ochotou dělat kompromisy s konkurenčními demokraty, což na sklonku jeho kariéry nebylo v americké politice příliš obvyklé.

Podle prohlášení Lugarova střediska zemřel v nemocnici v souvislosti s komplikacemi spojenými s vzácnou neurologickou poruchou, kterou trpěl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme