USA shromažďují důkazy o možných válečných zločinech spáchaných v Sýrii

Spojené státy shromažďují důkazy o možných válečných zločinech spáchaných bezpečnostními silami v Sýrii. V případě, že jich budou mít dostatek, mohly by zažalovat syrskou vládu u Mezinárodního trestního soudu. Zaznívají ale taky hlasy, že Bílý dům postupuje v případě Sýrie příliš pomalu. Podle dostupných údajů zemřelo od vypuknutí protestů před 3 měsíci nejméně 1300 Syřanů. Dalších tisíce skončily za mřížemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie doufá ve větší politickou svobodu | Zdroj: ČTK

Bílý dům čelí kritice, že na násilí syrské vlády nereaguje dostatečně aktivně. Američtí činitelé ale upozorňují, že situaci v Sýrii je odlišná od událostí v Libyi. Vedle žaloby u Mezinárodního trestního soudu je ve hře taky ekonomický tlak Sýrii a rezoluce OSN.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se pro ni momentálně snaží vyjednat podporu u stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Telefonicky hovořila se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Rusko a Čína by pravděpodobně úsilí OSN mohly bojkotovat.

Washington není hlavním garantem rezoluce, ale jasně potvrdily, že podpoří evropský návrh, který odsuzuje tvrdé zákroky syrské vlády.

Adéla Havránková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme