,Stres a nejistota.‘ V USA se kvůli neschválenému rozpočtu chystá další demonstrace

Donald Trump ve čtvrtek vyrazí do Texasu na inspekci hranice s Mexikem. Prezident Spojených států tam chce stavět za miliardy dolarů fyzickou bariéru, a právě spor s demokraty o její financování už dvacátý den ochromuje Ameriku. Situaci na místě sleduje zpravodaj Radiožurnálu.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident DonaldTrump | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Stovky institucí jsou kvůli tahanicím o podobu rozpočtu mimo provoz a dočasně odstaveným pracovníkům chybí peníze a dochází trpělivost. Na čtvrtek proto svolali protest před Bílý dům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž z USA.

Rozhodně nebude během takzvaného shutdownu první. Tento týden už mohl prezident Trump při pohledu z okna třeba pozorovat, jak mu před bránu jeho sídla vyklopili odpadky přivezené až z Kalifornie. V rekreační zóně San Franciska, kvůli přiškrceným zdrojům financování neobsluhované, je osobně nasbírali, nechali přivézt a u Bílého domu demonstrativně odložili demokratičtí kongresmani za stát Kalifornie.

„Jak vidíte, přináším krabice s odpadky, abych prezidenta uvedl do reality a aby pochopil, že jeho politický kousek - paralyzovat vládu kvůli stavbě zdi - má v reálném světě důsledky,“ vzkazoval Jared Huffman Trumpovi, který stavbu zdi považuje za jediný způsob, jak účinně řešit problémy s imigrací, které v televizním projevu označil za humanitární a bezpečnostní krizi.

Jared Huffman a Jackie Speierová přináší odpadky před Bílý dům. | Foto: Jim Young | Zdroj: Reuters

„Takovéto odpadky - dětské plínky, obaly od burrita, kelímky od kávy - se vrší v národních parcích, které zastupujeme a po celé zemi. A abychom to vyřešili, k tomu není potřeba televizní projev k národu, k tomu potřebujeme, aby se prezident Trump probudil a ucítil ty kelímky, plínky a obaly, prostě to smetí, co se hromadí,“ dodává.

‚Kdo za to může‘

Tuhle popelářskou akci na efekt od dvou demokratických kongresmanů můžeme považovat za součást politického divadla s názvem „Kdo za to může“. Cílem republikána Trumpa i demokratů je svalit na toho druhého vinu za to, že statisíce federálních zaměstnanců teď v pátek nenajdou na výplatní pásce za poslední tři týdny ani dolar a někteří z nich se dostanou do dluhů. Ale větší či menší nepříjemnosti s tím mají i milióny dalších Američanů, takže v sázce je velký politický jackpot, protože naštvání lidí narůstá.

„Mnozí z nich jsou - řekněme - smutní z toho, co se děje. Setkávám se s frustrací z toho, jak jsou federální zaměstnanci přehlížení, to je velmi rozšířené. A pak mezi nimi cítím hodně stresu a nejistoty z budoucnosti, protože nikdo neřekl, že výpadek financování bude na dva nebo čtyři týdny. Nikdo netuší, jaké to bude mít řešení a jak dlouho to může trvat,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas a televizi NBC Tom Hucker, lokální politik z předměstí Washingtonu, který na pátek připravuje pro trpící federální zaměstnance večeři a hudební produkci zdarma.

„Doufáme, že takové akce dodají těm lidem pocit uznání a podpory. Snad to celé skončí každým dnem, lidé jsou frustrovaní, i tady v Silver Spring jsme zrovna měli manifestaci za to, aby Kongres a Bílý dům konečně ten pat vyřešili.“

Středeční schůzka v Bílém domě, kterou nespokojený prezident Trump bleskově ukončil a odešel z ní, ale nic takového zatím neslibuje. Zato demonstrace se množí a zatím největší je v plánu na čtvrtek u Bílého domu - organizuje ji přes třicet odborových organizací, účast přislíbilo přes pět set federálních pracovníků a také někteří kongresmani.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme