USA si připomínají 13. výročí teroristických útoků na New York a Washington

Spojené státy si dnes připomínají památku téměř tří tisíc obětí útoků na New York a Washington z 11. září roku 2001. Vůbec poprvé bude moci americká veřejnost po skončení pietních akcí volně navštívit památník na místě někdejších věží Světového obchodního střediska. Před pár měsíci ho doplnilo i muzeum, které připomíná příběhy obětí i přeživších a mapuje události celého dne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní památník a muzeum 11. září v New Yorku

Národní památník a muzeum 11. září v New Yorku | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

„Pamatuji si všechno docela jasně,“ říká hasič Bill Ingram. V troskách Světového obchodního střediska strávil celé 11. září i mnoho dalších dní.

„Byl to těžký den pro všechny. Vládl tu chaos, na který jsme jinak zvyklí, tohle bylo ale úplně jiné, zmatek byl obrovský. Dny, které přišly potom, byly možná ještě horší. Pomáhal jsem s identifikací obětí, což bylo trochu náročné,“ říká viditelně pohnutý Bill, pro kterého jsou vzpomínky na události a zesnulé kolegy 13 let poté velmi bolestné.

Památník připomíná téměř tři tisíce obětí útoků i zasahujících hasičů a policistů, kteří položili při záchranné akci život. Tvoří ho dva velké bazény, které mají půdorys někdejších věží mrakodrapů a do jejichž útrob padají proudy vody.

Přehrát

00:00 / 00:00

13. výročí teroristických útoků na New York a Washington 11. září 2001 připomněla zpravodajka Lenka Kabrhelová

Dovnitř muzea, které vyrostlo pod zemí, se Bill Ingram podle svých slov nechystá.

Různorodá kolekce nabízí videozáznamy a fotografie hořících věží Světového obchodního střediska, portréty zděšených Newyorčanů, hlasy a zvuky celého dne i nejrůznější artefakty.

Ze zdi ční obří kusy zkroucené kovové konstrukce. Zbytek schodů, které zachránily prchající zaměstnance, zničené hasičské auto, ale i zaprášené svršky, rozlámané brýle nebo zbytky kancelářských dokumentů.

Památník na Ground Zero v New Yorku | Foto: Michaela Vydrová

Zatímco pro jedny památník i muzeum symbolizují cestu k překonání kolektivního traumatu, které atentáty pro celou Ameriku znamenaly, pro jiné – jako je Bill Ingram – připomíná momenty, které by raději nikdy neprožili.

„Všichni vzpomínají na ten den s pocitem obrovské ztráty. Pro nás ve Spojených státech je to jiné v tom, že se poprvé tak velký atentát odehrál na našem území, přímo u nás doma. Společnost to do jisté míry ale i spojilo, takže snad to nakonec přineslo i něco pozitivního,“ zamyšleně říká Bill, podle něhož ne všechny změny, které po září 2001 přišly, jsou pozitivní.

„Jsme dnes jiní, změnila se bezpečnostní pravidla, jsme opatrnější, přišli jsme o část bezstarostnosti, kterou jsme dřív měli. Díky 11. září jsme se o sobě pár věcí dozvěděli. Amerika se ale změnila navždycky, v některých směrech k lepšímu, v jiných naopak,“ dodává newyorský hasič.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme