USA si připomínají památku obětí války, Trump slíbil válečným veteránům lepší péči
Ve Spojených státech dnes slaví takzvaný Memorial Day. „Den obětí války“ je tradiční připomínkou těch, co v boji zahynuli, i všech válečných veteránů. A mluví se také o problémech, s nimiž se veteráni při návratu do běžného života potýkají. Jako své předvolební téma si to vzal i republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump.
Trump, který nikdy v armádě nesloužil, si loni veteránskou komunitu pohněval svými výroky na adresu republikánského senátora Johna McCaina.
Prohlásil o něm, že není válečným hrdinou, přestože se někdejší vojenský pilot během vietnamské války dostal do zajetí a přestál mučení.
Letos se Trump snažil získat si sympatie veteránů, když se vpředvečer dnešního svátku připojil k těm, kteří se na motorkách a v kožených bundách sjeli k památníku padlým vojákům ve Washingtonu.
Republikánský kandidát jim slíbil lepší péči a reformu armády. A – vzdor dřívější kritice – si mezi motorkáři vysloužil aplaus.
Řada vojáků po odchodu z armády trpí psychickými, sociálními nebo finančními problémy. Vedle problémů, jako je třeba posttraumatická stresová porucha, jim začlenění do společnosti někdy komplikují i zdánlivé maličkosti.
Podle expertů, kteří se problematikou zabývají, třeba mnozí vojáci, kteří opustili armádu a hledají povolání, neumějí správně formulovat životopis, respektive formulují ho vojenským jazykem, takže potenciální zaměstnavatelé těžko zjistí, jaké má uchazeč schopnosti, byť jde třeba o žádaného specialistu.
Do Washingtonu se na oslavu Dne obětí války sjeli veteráni třeba z války v Iráku, v Afghánistánu nebo i ve Vietnamu.
Konal se tam velký koncert a vystoupili i politici. Za službu a oběti vojákům i jejich pozůstalým poděkoval například bývalý ministr zahraničí Colin Powell.