USA si připomínají rok masakru v Newtownu. Zahynuly při něm dvě desítky dětí

Příbuzní, přátelé a široká veřejnost si dnes ve Spojených státech připomínají památku obětí masakru v základní škole Sandy Hook v Connecticutu. Přesně před rokem vtrhnul do areálu útočník, který postřílel dvacet dětí a šest dospělých a pak zbraň obrátil proti sobě. Tragédie rozpoutala v Americe debatu o pravidlech držení střelných zbraní. Rok poté jsou ale mnozí zklamáni tím, že slibované reformy zůstaly jen na papíře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Newtownu si připomínají roční výročí od masakru ve škole | Zdroj: Reuters

Americké město Newtown si památku obětí střelby připomíná v tichosti. Rodiny dětí, které zahynuly, i úřady požádaly média o zdrženlivost a respekt k soukromí.

14. prosinec roku 2012 bude pro Kaitlin Roig-DeBellisovou navždy znamenat vzpomínku na traumatické okamžiky.

Ve chvíli, kdy do budovy základní školy Sandy Hook vtrhnul 20letý ozbrojený Adam Lanza, seděla se svými žáky na podlaze třídy, jen pár kroků vedle zabraná do debaty o vánočních tradicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výročí masakru na škole v Newtownu, při němž zahynulo 20 dětí a šest dospělých, natáčela americká zpravodajka Lenka Kabrhelová

„Nebyl čas vůbec na nic, slyšeli jsme hlasitou střelbu. Stihla jsem jen zavřít dveře, zhasnout a děti co nejrychleji nasměrovat na miniaturní záchodky na konci třídy," vzpomíná v rozhovoru pro agenturu Reuters 30letá učitelka, díky jejíž pohotovosti přečkala její třída 11minutový útok bez fyzické úhony.

Ve vzpomínkách je Kaitlin - společně s miliony Američanů - především s těmi, jejichž blízcí štěstí neměli. Na následky střelných zranění zemřelo šest dospělých a dvacet malých dětí ve věku šesti až sedmi let. Rozsah a brutalita útoku Spojené státy šokovala, byť v zemi zdaleka nešlo o první podobný případ.

Student na střední škole v Denveru postřelil dva spolužáky

Číst článek

Mark Barden strávil poslední rok hektickým cestováním, schůzkami s politiky i veřejností. Jeho sedmiletý syn Daniel před rokem v Newtownu přišel o život. Mark se společně s dalšími rodiči snaží tragédii překonat aktivitou. Občanské sdružení, které společně založili, se snaží podpořit prosazení přísnějších zákonů o zbraních.

Nejhorší útoky střelců v USA
Duben 1999 – Dva těžce ozbrojení mladiství postříleli na střední škole Columbine v Littletonu blízko Denveru 13 studentů a zaměstnanců, poté spáchali sebevraždu.
Duben 2007 – Na Technické univerzitě ve virginském Blacksbourgu střelec zabil 32 lidí a poté i sebe.
Červenec 2012 – Střelec v kině na premiéře posledního filmu o Batmanovi zabil 12 lidí a 59 zranil. Pachatele policie dopadla, ve svém bytě nastražil jako past. Podle soudu je nepříčetný, takže se vyhne trestu smrti.
Prosinec 2012 - Střelba ve škole v Newtownu v americkém státě Connecticut si vyžádala 27 mrtvých, z toho 20 dětí. Střelec poté obrátil zbraň proti sobě. Jeho matka pracovala ve škole a byla mezi oběťmi.

Výzvy části politiků - včetně prezidenta Baracka Obamy, který sliboval zavést opatření, jež by podobným tragédiím zabránila - ale narazily v americkém Senátu na tvrdou opozici. Část americké společnosti má za to, že právo držet zbraň patří k základním ústavním právům.

Nejistota ohledně možného zpřísnění zákonů vyhnala za poslední rok prodej střelných zbraní i cenu akcií jejich výrobců vzhůru. Mark Barden ale věří, že jedno mají příznivci i odpůrci přísnější regulace společné - nikdo si nepřeje víc násilí.

„Sám za sebe bych si přál, aby si lidé Sandy Hook pamatovali ne jako dějiště té hrozné tragédie, ale coby místo, kde se začaly měnit věci k lepšímu a natrvalo," dodává Mark Barden z Newtownu.

20letý Adam Lanza postřílel v základní škole Sandy Hook v Connecticutu dvacet dětí a šest dospělých, pak zbraň obrátil proti sobě | Foto: Vít Pohanka

20letý Adam Lanza postřílel v základní škole Sandy Hook v Connecticutu dvacet dětí a šest dospělých, pak zbraň obrátil proti sobě | Foto: Vít Pohanka

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme