USA slíbily Barmě za reformy finanční pomoc a podporu

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová slíbila Barmě finanční pomoc a stálého amerického ambasadora, který se má do dlouho izolované země vrátit po více než 20 letech. Na oplátku za to Američané žádají, aby Barma pokračovala v započatých politických a ekonomických reformách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hillary Clintonová hovoří s barmským prezidentem Thein Seinem v jeho sídle v Neipyijtu

Hillary Clintonová hovoří s barmským prezidentem Thein Seinem v jeho sídle v Neipyijtu | Zdroj: Reuters

Clintonová požaduje, aby země přerušila vztahy se Severní Koreou a pokračovala v politických reformách. K nejdůležitějším patří především nové demokratické volby a propuštění všech tamních politických vězňů.

Barma prochází v posledních měsících výraznými změnami. Vojenská junta v březnu nastolila civilní vládu, která je ale složena z generálů a vůdců bývalého režimu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě Hillary Clintonové v Barmě telefonuje do Odpoledního Radiožurnálu zpravodajka Kateřina Procházková

Šéfka americké diplomacie je první vysokou političkou, která tuto zemi navštívila po více než padesáti letech.

Zahraniční politici oceňují současné reformy v Barmě a považují je za nezanedbatelné. Jde o nové zákony, propuštění části politických vězňů nebo uvolňování médií a internetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák komentuje nové vztahy USA a Barmy

Ve vězení však zůstávají stále asi 2 tisíce lidí, kteří se v minulosti znelíbili. Velmi pomalé je i prosazování nových zákonů a kritiku si zasluhují i nedemokratické březnové volby, které udržely ve vládě představitele bývalého vojenského režimu.

„Barma velmi usilovala o to, aby mohla v roce 2014 předsedat regionálnímu sdružení zemí jihovýchodní Asie a to se jí také povedlo. Ale jenom díky tomu, že byla schopná Američanům dokázat, že se dovedla změnit od té opravdu odporné vojenské diktatury, která se velmi nepěkně chovala ke svým oponentům,“ upozorňuje zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Barma, kde žije přes 62 milionů lidí, patří k nejchudším zemím Asie. Více než 50 let byla uzavřená před zahraničními projekty a investicemi. Proto se při uvolňování poměrů přetahují o možnosti investovat nejbližší sousedé – Indie, Thajsko a Čína.

Peking s tamní vládou už před několika lety podepsal kontrakt na odběr zemního plynu a ropy a investuje v Barmě do výstavby elektráren, přístavů nebo dolů.

Washington se snaží získat vliv v regionu na úkor Pekingu a jde právě i o nerostné suroviny, kterých má Barma hodně. „Navíc má navýsost strategickou polohu a Čína by chtěla mít na jihu Barmy námořní základnu, s jejíž pomocí by mohla udržovat přítomnost v Indickém oceánu,“ upozorňuje Slezák.

V plánu návštěvy jsou dvě setkání se Su Ťij

Clintonová se má dvakrát setkat s vůdkyní tamní opozice, nositelkou Nobelovy ceny za mír Schan Su Ťij. Jestli jejich jednání pomohou barmské opozici v lepším prosazení se na politické scéně, záleží na místních médiích, která se už sice o Su Ťij zmiňují, ale většinou negativně.

Su Ťij oznámila, že se pokusí získat ve volbách křeslo v parlamentu. „Byla by to jasná známka toho, že Barmánci si přejí, aby na politické scéně hrála významnější úlohu,“ dodává Slezák.

Milan Slezák, Lucie Maňourová, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme