Při slučování rodin nelegálních migrantů v USA vládne chaos. Stovky z nich se stále neshledaly

Stovky rodičů a dětí rozdělených po nelegálním příchodu do Spojených států, se stále neshledaly. Americké úřady tak nestíhají splnit nařízení federálního soudu, který čtvrtek 26. července určil jako nejzazší termín pro sjednocení rozdělených rodin. Podle organizací a právníků, kteří uprchlíkům pomáhají, vládne při slučování rodičů s dětmi chaos.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Jose Luis Gonzalez | Zdroj: Reuters

Z dvou a půl tisíc násilím rozdělených rodin je podle americké vlády skoro tisíc případů takových, že děti nemohou být okamžitě vráceny k rodičům. Jako důvody uvádějí úřady kriminální záznamy těchto lidí nebo to, že už byli ze země deportováni, případně se nároku na shledání se s dětmi sami vzdali.

Americké sdružení pro občanské svobody popisuje případy, kdy jsou k takovému prohlášení rodiče tlačeni. Rodičů, kteří ze Spojených států odjeli, je skoro pět set a podle zmíněné organizace svolení ke své deportaci v některých případech podepisují, aniž by dokumentu rozuměli. Podle posledních čísel z pondělka se zatím povedlo sloučit necelých devět set rodin.

Při slučování rodin vládne podle amerických médií a nevládních organizací chaos. Rodiče a děti jsou mnohdy drženy na různých místech USA daleko od sebe. Stává se, že se ztratí záznamy a chybějící část rozdělené rodiny je složité dohledat.

Někteří rodiče jsou údajně vládou nuceni k tomu, aby se vzdali nároku na shledání s dětmi, nebo aby podepsali dokumenty, kterým nerozumí a kterými dávají souhlas ke své deportaci. Případů, kdy rodinu nelze sloučit, protože děti zůstaly v USA a rodiče už jsou pryč, je téměř 500.

Většina úspěšně sloučených rodin se bude snažit zabránit deportaci z USA a získat zde azyl, pro což ovšem americká vláda stále více zpřísňuje podmínky.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme