Kolumbus, Davis, Wickham a další. V USA mizí sochy, přejmenovat by se měly i některé základny

Z hlavního města státu Virginie Richmondu zmizela skulptura zobrazující někdejšího prezidenta Konfederovaných států amerických Jeffersona Davise. O podobné pocty v důsledku protestů za rasovou rovnost přicházejí a dost možná ještě přijdou i další jeho spolubojovníci z dob americké občanské války. Mluví se o přejmenování základen americké armády i o odstranění soch přímo z Kongresu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolumbovu sochu strhli třeba protestující ve městě Saint Paul v Minnesotě, v Bostonu ji demonstranti připravili o hlavu (na snímku) a město pak nechalo odstranit zbytek sochy | Foto: Keiko Hiromi/AFLO | Zdroj: Reuters

Po celých Spojených státech mizí různé sochy. Například v Richmondu, který byl hlavním městem Konfederace, už padla socha generála Williamse Cartera Wickhama. Několik dalších konfederačních soch tam vandalové poničili a namále má i generál Robert Lee.

Jeho sochu chtěl odstranit přímo guvernér Virginie Ralph Northam, ale jeho rozhodnutí zatím zablokoval soud. Cílem je také Kryštof Kolumbus. U něj demonstranti bojující za rasovou rovnost poukazují zejména na to, že objev Ameriky přinesl porobení a genocidu původních obyvatel.

Richmond, the j*fferson d*vis statue has fallen.

05:03 – 11. 06. 2020

689 2967

Kolumbovu sochu strhli třeba protestující ve městě Saint Paul v Minnesotě, v Bostonu ji demonstranti připravili o hlavu a město pak nechalo odstranit zbytek sochy.

Sochy konfederačních hrdinů zůstávají taky přímo v Kapitolu, ale i o jejich odstranění se teď mluví. Odstartovala to demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, která už o odstranění těchto soch konfederačních generálů nebo právě prezidenta Jeffersona Davise usilovala už v minulosti.

„Dopustili se zrady vůči Spojeným státům a jejich sochy tady pořád zůstávají, protože je sem daly jejich státy. Posloucháte, co jsou zač a co řekli, a pak prezident obhajuje, proč je po nich pojmenovaná vojenská základna. Zdá se, že on je poslední člověk, který to pořád nechápe,“ citoval Radiožurnál Pelosiovou.

Pelosiová v dopise pro vedení společné komise Sněmovny a Senátu pro knihovnu žádá o odstranění 11 konkrétních soch. Jak si je ale ona sama vědoma, rozhodnutí tak úplně není v rukou této komise. Každý americký stát má totiž právo poslat na Kapitol dvě sochy a ten stát je může kdykoli nahradit.

A to také zdůrazňují republikáni, jako třeba lídr senátní většiny Mitch McConnell, který se vyhnul odpovědi na otázku, jestli odstranění soch podporuje. Demokraté už ale mluví o tom, že by mohli změnit příslušný zákon.

Fort Benning nebo Fort Hood

Kromě odstraňování soch sílí i snaha o přejmenování některých vojenských základen pojmenovaných po osobnostech Konfederace. Jde mimo jiné o Fort Bragg v Severní Karolíně, Fort Hood v Texasu či Fort Benning v Georgii. Tato zařízení nesou jména po konfederačních generálech.

V tomto případě se ukázalo, že to podporuje i část republikánů. Navzdory prezidentu Donaldu Trumpovi schválil senátní výbor pro ozbrojené síly kontrolovaný republikány požadavek ministerstvu obrany, aby základny přejmenovalo.

‚Sundejte ho.‘ Britové protestují proti sochám spojeným s otrokářstvím, zmizet by mohly desítky děl

Číst článek

Výbor dokonce o návrhu demokratky Elizabeth Warrenové hlasoval veřejně po jménech a chce také změnu názvů dalších věcí pojmenovaných po konfederačních hrdinech jako letadel nebo lodí.

Podobné pokusy už v minulosti několikrát selhaly, ale jak podotýká agentura Reuters, tentokrát to vypadá, že po smrti Afroameričana George Floyda při policejním zásahu jsou Američané odhodlanější. Poměrně silná podpora změn je teď i v některých jižanských státech, kde má pořád připomínání Konfederace silnou tradici.

Trump ale dal ještě před hlasováním výboru najevo, že přejmenování nepřipustí, protože základy jsou součástí velkého amerického dědictví vítězných válek, a později pohrozil vetem zákona, který by to nařizoval.

‚Skládají hold nenávisti, nikoliv dědictví.‘ Pelosiová nechce v Kapitolu sochy konfederačních vůdců

Číst článek

Jak ale připomínají historici, ale i někteří politici jako zmíněný republikánský senátor Roy Blunt – zvolený za jižanské Missouri – jižanští generálové, o které by v tomto případě šlo, nejsou reprezentanty věhlasného vítězství.

Třeba Braxton Bragg, po němž je pojmenovaná největší základna v Severní Karolíně, musel opustit konfederační velení po velké porážce. Podle Blunta se navíc od občanské války objevilo mnoho dalších vojenských hrdinů, kteří by si zasloužili, aby po nich byla pojmenovaná základna.

S velkými výhradami je nyní nahlíženo i na konfederační bojovou zástavu, dnes nazývanou konfederační či rebelská vlajka, kterou kritici označují za jeden ze symbolů rasového útlaku. Americké námořnictvo oznámilo, že připravuje zákaz vystavování této zástavy na všech veřejných místech objektů námořnictva a také na lodích a letadlech. Její používání zakázal také jeden z nejvýznamnějších amerických automobilových závodů NASCAR.

Ondřej Klapal, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme