Místo soudu účast ve výtvarném kurzu. Brooklyn zavádí nový program pro drobné delikventy

V newyorském Brooklynu zavedli program s názvem Reset, který vzešel ze spolupráce muzea a prokuratury a je zaměřen na drobné delikventy. Ti si mohou vybrat, zda chtějí jít před soud, nebo raději absolvují výtvarný kurz. Pilotního projektu se zúčastnilo 200 lidí a tamní státní zástupce si jej pochvaluje – mimo jiné se podle něj snížila míra recidivy.

Brooklyn (New York) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štětce (ilustrační foto). | Foto: Skitterphoto | Zdroj: Pixabay License

„Pomohlo mi to v tom, že se cítím víc jako člověk v tom systému, který jinak lidi kriminalizuje za nejmenší přečiny,“ řekla Radiožurnálu Jessy Singhová. „Zapojila jsem se do projetu Reset. Lidem jako já, kteří spáchali nějaký méně závažný trestný čin, nabízí alternativu. Nemusí jít k soudu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Drobní delikventi v Brooklynu si mohou vybrat: soud, nebo výtvarný kurz

Jessy byla podezřelá z drobných krádeží v obchodech. K soudu se ale její případ nedostal, protože souhlasila, že v Brooklynském muzeu absolvuje kurz o umění. Stručně řečeno, pachatelé přečinů, s výjimkou drogových deliktů, si můžou vybrat: buď soud, anebo umělecký kurz.

Projekt Reset si pochvaluje i brooklynský státní zástupce Eric Gonzales – pachatelé drobných trestných činů nemusí do vězení, ale odpovědnosti za přečin se nezbaví. Pokud zvolí kurz, musí ho absolvovat.

„Jakmile lidé splní svou povinnost, můj úřad zastaví stíhání. Nepůjdou před soud, tím to pro ně končí,“ sdělil Gonzales, který také dodal, že Reset je účinnější než tradiční trestní řízení.

Krádeže a vraždy, vězení i podmínky. Podívejte se, jaké tresty a komu ukládá tuzemská justice

Číst článek

Umělecké kurzy v Brooklynském muzeu financuje oblastní úřad státního žalobce pro Manhattan ve spolupráci s newyorskou policií. Pilotního programu se od května zúčastnilo na 200 lidí. Podle newyorského Střediska pro soudní inovace se osvědčil – omezila se recidiva a nadto se zlepšil názor veřejnosti na justici.

„Já se díky tomu zbavila úzkosti. Bála bych se, kdybych musela k soudu jen proto, že jsem prostě jednou šlápla vedle,“ říká Jessy Singhová.

Jak uvádí newyorský kanál Eyewitness News, měsíční kurzy vedou výtvarníci Sophia Dawsonová a Kraig Blue. Účastníci debatují o uměleckých dílech a sami se snaží něco vytvořit. A jak dokládají slova předsedy dozorčí rady Brooklynského muzea Davida Berlinera, projekt Reset má před sebou slibnou budoucnost.

„Tento program přináší rozumnou a přiměřenou změnu do oblasti trestního práva. Jsme rádi, že se na tom podílíme,“ uzavírá předseda dozorčí rady Brooklynského muzea.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme