USA zavedou sankce proti ruským oligarchům, týkat se mají i Putinova okolí

Spojené státy chtějí tento týden uvalit zatím nejtvrdší sankce proti ruským podnikatelským špičkám v rámci odvety za údajné vměšování Moskvy do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Napsala to ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené s rozhodnutím vlády. Sankce by podle nich mohly být vyhlášeny už ve čtvrtek.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Jonathan Ernst

Sankce budou namířeny proti oligarchům z okolí prezidenta Vladimira Putina a ruské vlády.

První oběť vyšetřování ruského vlivu na americké volby: právník dostal za lhaní FBI měsíční trest

Číst článek

Vyhlášeny mají být na základě sankčního zákona CAATSA, který trestá Rusko za anexi Krymu z roku 2014, za účast Moskvy v syrské válce a za vměšování do prezidentských voleb v USA.

Už v polovině března oznámil Washington na základě tohoto zákona sankce proti 19 Rusům a pěti ruským subjektům včetně tajných služeb FSB a GRU.

Podle tehdejšího prohlášení ministra financí Stevena Mnuchina mají očekávané sankce znemožnit přístup ruským miliardářům na americké finanční trhy.

Trump od příchodu do Bílého domu vyhlásil několik sankčních kroků proti Rusku, ale z obou parlamentních politických stran byl kritizován za to, že nijak nepostihl nejmocnější osoby z kremelského prostředí.

Nedávno prezident vyjádřil zájem na dobrých vztazích s Moskvou a nevyloučil, že bude dobře vycházet i s Putinem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme