Největší krize od 80. let? Spojené státy se po hackerském útoku potýkají s nedostatkem benzinu

Východoevropskou hackerskou skupinou DarkSide napadený produktovod Colonial Pipeline hlásí, že už naplno obnovil provoz. Neznamená to ale, že zmatky a problémy ve Spojených státech končí. Benzin je nedostatkovým zbožím ve dvanácti amerických státech a úplně nejhůř je na tom v posledních hodinách hlavní město Washington. Skoro devadesát procent čerpacích stanic tam ohlásilo, že zásoby benzinu došly. Někteří lidé proto ruší své plány.

Od stálého zpravodaje Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Provizorní cedule oznamující, že benzin není. | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Radiožurnál

Provizorní papírové cedule u čerpací stanice na předměstí Washingtonu říkají „benzin došel, máme jenom naftu“. Řidiči přijíždějí, zastavují, čtou a zase odjíždějí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spojené státy čelí benzínové krizi. Mezi místa s největším nedostatkem patří Washington, kde natáčel zpravodaj Jan Kaliba

Obsluha uvnitř obchodu říká, že nové zásoby budou nejspíš v pondělí – konkurence o dvě ulice dál prý ale benzin ještě má.

Několik čerpacích stanic v okolí se změnilo v obří parkoviště kvůli frontám k jednotlivým stojanům. Ceny jsou znatelně vyšší než obvykle, i když stále nižší než v Česku.

Řadě lidí už ale situace kolem pohonných hmot zkomplikovala plány. „Chtěla jsem jet na večeři se spolupracovníky – mělo to být moje první takové společenské setkání od začátku pandemie, v restauraci s venkovním sezením. Těšila jsem se na to, ale musela jsem to zrušit. Je to třicet minut jízdy a já si uvědomila, že na to nemám dost benzinu v nádrži. Když jsem přijela k pumpě a dala kartu do terminálu, hlásilo to, že čerpací stanice je mimo provoz. Zkusila jsem ještě několik dalších, ale všude měli cedule, že benzin došel,“ říká Barbara z nedalekého sousedství.

Pamatuje prý fronty na benzin během ropné krize v 70. a 80. letech, ale od té doby nic podobného. Tedy alespoň, pokud jde o benzin.

„Připomíná mi to, jak během pandemie lidi měli strach, jestli bude dost toaletního papíru a papírových utěrek, a začali hamounit,“ svěřuje se.

„Teď je to podobné, jen s benzinem. Takže když ho potřebujete, tak není. Opravdu mě to rozčiluje. Snad se přes víkend nebo nejpozději začátkem týdne situace zlepší,“ doufá Američanka a jde pěšky zkontrolovat, jestli už může na některé z benzinových pump palivo doplnit.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme