Lidé v USA protestovali za přísnější kontrolu držení zbraní. V Portlandu se sešla krajní pravice

Stoupenci omezení distribuce střelných zbraní v sobotu na několika místech v USA uspořádali demonstrace na podporu svých požadavků. Akce vyvolaly nedávné masakry ve státech Ohio a Texas, při nichž přišlo o život celkem přes třicet lidí. V Portlandu pak proběhla demonstrace ultrapravicových a rasistických organizací, při které policie zadržela nejméně třináct lidí. V centru města se jim navíc postavili maskovaní členové levicového hnutí Antifa.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S hesly „Skoncujte s nenávistí“ a „Dost“ přišli na demonstraci obyvatelé města Providence ve státě Rhode Island. V Baltimoru aktivisté uspořádali protestní pochod, v Charlestonu v Západní Virginii žádali účastníci demonstrace zpřísnění legislativy regulující obchod se zbraněmi. V San Francisku se konala demonstrace před radnicí.

Regulace střelných zbraní? Menší počet neznamená větší bezpečnost v zemi, ukazuje příklad Venezuely

Číst článek

Vlnu protestů zorganizovala skupina Everytown for Gun Safety (Každé město za ochranu před zbraněmi), která chce zavést povinné kontroly při nákupu zbraní a munice a prosadit zákony zamezující držení zbraní lidem ohrožujícím ostatní.

Novelu zpřísňující zákon o držení zbraní letos na jaře schválila Sněmovna reprezentantů, ale Senát o ní ani nejednal. Šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell vyzval senátory, aby se novele zákona věnovali hned v září po návratu z parlamentních prázdnin.

Akce v Portlandu

V Portlandu policisté střed města ohradili betonovými bariérami, povolány byly posílené policejní oddíly a agenti FBI. Podle serveru Politico do Portlandu na severozápadě země přijeli pravicoví radikálové z celých USA. Demonstrace se po týdny připravovala v sociálních sítích, stejně jako protiakce hnutí Antifa.

Policistům se podle místní televize OPB dařilo zabránit znepřáteleným skupinám v přímém kontaktu a průběh akce byl oproti očekávání klidný,

null

null

Portlandská akce vyvolala pozornost prezidenta Donalda Trumpa. Na twitteru napsal, že „Portland je pečlivě sledován“ a vyjádřil očekávání, že správa města si s demonstracemi poradí. Dodal, že se „vážně uvažuje o tom, vyhlásit hnutí Antifa za teroristickou organizaci“.

Podle serveru Politico není jasné, jak by toho bylo možné dosáhnout. V USA neexistuje právní mechanismus, jak kteroukoli vnitrostátní organizaci označit za teroristickou. Starosta Portlandu Ted Wheeler na Trumpovo vyjádření reagoval poznámkou, že „v potenciálně nebezpečné situaci přilévání oleje do ohně ničemu nepomůže“.

Akci v Portlandu zorganizovaly ultrapravicové polovojenské skupiny Proud Boys, Three Percenters, American Guard a Oath Keepers.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme