Trump jmenoval nového šéfa tajných služeb, bude jím viceadmirál amerického námořnictva Maguire

Odstupujícího šéfa amerických tajných služeb Dana Coatse nahradí ve funkci dosavadní ředitel Národního protiteroristického střediska Joseph Maguire. Oznámil to ve čtvrtek na twitteru prezident Donald Trump, podle něhož se Maguire ujme úřadu v den Coatsova odchodu 15. srpna.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 10:22 9. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joseph Maguire nahradí ve funkci šéfa tajných služeb Dana Coatse. | Foto: Ryan C. McGinley | Zdroj: Wikimedia Commons

Dlouholetý důstojník amerického námořnictva Maguire se s aktivní službou rozloučil v roce 2010 v hodnosti viceadmirála. Do čela vládní agentury pro boj s terorismem jej Trump navrhl loni a šestašedesátiletý Maguire se úřadu ujal po schválení Senátem v prosinci. Nyní jej prezident pověřil postem, na němž bude jeho hlavním bezpečnostním poradcem. Úkolem tajných služeb je rovněž koordinace civilního a vojenského špionážního aparátu.

Coats na svou pozici rezignoval poté, co měl s Trumpem několik sporů, které se týkaly i ruského vměšování do amerických voleb. Jako jeho nástupce Trump nejprve navrhnul loajálního republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, který ale čelil tvrdé kritice kvůli nezkušenosti a nakonec se rozhodl zůstat v pozici zákonodárce.

Napjaté vztahy

Coats vyjádřil spokojenost s výběrem Maguirea. V prohlášení uvedl, že Maguire „měl dlouhou a vynikající kariéru“ a povede tajnou službu skvěle.

Trump měl s Coatsem, který akceptoval závěry amerických zpravodajských služeb, podle nichž se Rusko vměšovalo do prezidentských voleb v roce 2016 ve snaze posílit podporu Trumpa, napjaté vztahy. Prezident zároveň nesouhlasil s analýzami tajných služeb týkajících se Íránu či severokorejského jaderného programu.

Zadrželi jsme 17 špionů CIA, tvrdí Írán. Některé z nich podle tamních médií odsoudil k trestu smrti

Číst článek

Funkce šéfa tajných služeb (DNI) vznikla po teroristických útocích 11. září 2001. Úřad dohlíží na 17 amerických civilních a vojenských zpravodajských agentur včetně CIA. Podle zákona musel Trump jmenovat nového úřadujícího šéfa DNI z řad vysoce postavených zaměstnanců úřadu. A Národní protiteroristické středisko, které Maguire vedl, spadá pod DNI. Trumpovu volbu trvalého nástupce DNI pak ale musí potvrdit Senát.

Podle zdrojů v Bílém domě a amerických médií jsou možnými kandidáty na trvalého nástupce republikánští kongresmani Mike McCaul a Devin Nunes či americký velvyslanec v Nizozemsku Pete Hoekstra. Zda ve funkci Maguire zůstane a bude prezidentem oficiálně nominován ke schválení Senátem, tak podle agentury AP není jasné.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme