‚Okamžitě opusťte Irák.‘ USA nařídily po zabití Solejmáního evakuaci Američanů ze země

USA nařídily okamžitou evakuaci amerických občanů z Iráku. Informovalo o tom v pátek velvyslanectví v Bagdádu. Pokyn přišel krátce po americkém útoku, při němž byl v iráckém Bagdádu zabit vysoce postavený generál Kásem Solejmání, velitel íránských elitních jednotek Kuds.

Aktualizováno Bagdád/Teherán/Washingotn (Aktualizováno: 10:43 3. 1. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Donald Trump | Zdroj: Profimedia

„Vzhledem ke zvýšenému napětí, jež panuje v Iráku a celém regionu, vyzývá americké velvyslanectví americké občany řídit se cestovními pokyny pro rok 2020 a okamžitě odjet z Iráku. Američtí občané by měli odcestovat letecky, jakmile to bude možné. Pokud se to nepodaří, pak pozemní cestou do jiných států,“ stojí v doporučení ambasády.

Plánoval znovu zabíjet, říká Trump o smrti Solejmáního. V Teheránu demonstrují tisíce Íránců

Číst článek

Ministerstvo zahraničí USA také oznámilo, že kvůli úternímu útoku na velvyslanectví v irácké metropoli úřad přerušil konzulární služby. „Američtí občané by se k velvyslanectví neměli přibližovat,“ stojí v prohlášení ministerstva.

Americká armáda v noci na pátek zabila v iráckém Bagdádu íránského generála Solejmáního a několik dalších lidí včetně vlivného velitele iráckých milicí.

‚Odchod Solejmáního je hořký.‘ Íránský duchovní vůdce Chameneí slíbil za smrt generála tvrdou odvetu

Číst článek

Útok vyvolal ostrou reakci v Iráku a Íránu, neschvalují ho ale i jiné země. Írán stejně jako jeho spojenecké milice hrozí odvetou.

Před americkým velvyslanectvím v Bagdádu se konala tento týden demonstrace, jejíž účastníci zaútočili na vnější zeď areálu a vypálili recepci. Rozešli se až druhého dne, ve středu.

Zahraniční ropné společnosti už začaly evakuovat své americké zaměstnance z jihoirácké Basry. Několik desítek zaměstnanců míří podle agentury Reuters na letiště. Irácké úřady tvrdí, že evakuace neovlivní ropné operace ani export.

Západní armády v regionu také zpřísnily bezpečnostní opatření na svých základnách. K tomuto kroku kolem blízkovýchodních základen, na nichž působí jejich vojáci, přistoupily například Velká Británie nebo Německo. Británie má v Iráku asi 400 vojáků, kteří se podílejí na výcviku iráckých kolegů. USA jich tam mají přes 5000.

‚Nestabilní situace‘

České ministerstvo zahraničí dlouhodobě varuje před cestami do Iráku, řekla v pátek mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová. „V zemi je nestabilní bezpečnostní situace, hrozí únosy a lidé tam mají jen omezený přístup k základní zdravotnické pomoci,“ uvedla Štíchová.

„Prioritou je pro nás, aby měli čeští občané k dispozici všechny potřebné informace, ať už prostřednictví systému Drozd nebo našich webových stránek. Klíčová je pro nás samozřejmě také bezpečnost velvyslanectví v Bagdádu a konzulátu v Irbílu. Situaci proto sledujeme a o dalších krocích budeme informovat,“ doplnila.

Na příkaz Trumpa. USA zabily během vítání na letišti v Bagdádu šéfa íránských elitních jednotek

Číst článek

Štíchová také upřesnila, že v Iráku je podle systému Drozd, kam se dobrovolně mohou registrovat Češi při cestách do zahraničí, pět českých občanů. Další čeští občané pracují na velvyslanectví v Bagdádu a na generálním konzulátu v Irbílu. Další čtyři jsou zaregistrováni v Íránu. V okolních zemích, jako Jordánsko, Izrael nebo Libanon, jich jsou stovky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme