Napětí mezi USA a Íránem. Spojené státy přesunou na Blízký východ raketový systém Patriot

Spojené státy kvůli neupřesněné íránské hrozbě přesunou na Blízký východ raketový systém Patriot. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo obrany. Pentagon žádné podrobnosti neuvedl. Agentura AP nicméně citovala bezpečnostního činitele, podle nějž je krok reakcí na zjištění zpravodajských služeb, že Íránci naložili vojenský materiál a rakety do malých lodí.

Washington/Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký raketový systém Patriot v Polsku | Foto: Franciszek Mazur | Zdroj: Reuters

Washington už v neděli sdělil, že do regionu vyslal operační svaz v čele s letadlovou lodí USS Abraham Lincoln. Ministr obrany Patrick Shanahan v pondělí rozhodnutí označil za reakci na blíže neupřesněnou íránskou hrozbu.

‚S Američany nebudou žádné rozhovory.‘ Íránské islámské gardy odmítly Trumpovu nabídku

Číst článek

Napětí mezi Íránem a USA vzrostlo loni, když USA odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovily protiíránské sankce. Americký prezident Donald Trump krok zdůvodnil tím, že dohoda nebrání Teheránu získat jaderné zbraně, ačkoli Írán ujišťoval, že jeho nukleární program je mírový.

Teherán tento týden oznámil, že přestane některé závazky vyplývající z dohody dodržovat, a vyloučil možnost americko-íránských rozhovorů.

Dohodu uzavřely s Íránem kromě USA také Rusko, Čína, Británie, Německo, Francie a EU. Teherán dosud podmínky dohody podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii plnil.

Německo, Francie a Británie ve čtvrtek ve společném prohlášení Írán vyzvaly, aby se nadále jadernou dohodou z roku 2015 řídil. Odmítly i jakékoli ultimátum ze strany Íránu.

USA vyslaly k Íránu letadlovou loď. ‚Jde o reakci na znepokojující náznaky a varování,‘ tvrdí ministr

Číst článek

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek íránské politiky vyzval, aby s ním o jaderném programu začali jednat. Írán ale vyjednávání odmítl.

„S Američany nebudou žádné rozhovory. Američané se neodváží zahájit proti nám vojenskou operaci. Náš národ Ameriku považuje za nespolehlivou,“ uvedl v pátek zástupce velitele íránských islámských gard pro politické záležitosti Jádolláh Džavání.

USA poslaly do Perského zálivu letadlovou loď Abraham Lincoln a tento týden dorazily na americkou vojenskou základnu v Kataru strategické bombardéry B-52 Stratofortress.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme