‚Porazíme ho proto, že je podvodník a lhář.‘ Američtí demokraté se utkali v druhé televizní debatě

Demokratičtí zájemci o souboj s Donaldem Trumpem v příštích prezidentských volbách se už podruhé utkali v celovečerní televizní debatě. Desítka kandidátů se při diskuzi rychle rozdělila na příznivce radikálních reforem a umírněné křídlo. Hlavním tématem byla zdravotní péče a migrace.

Detroit Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demokraté zahájili druhé kolo debat mezi vyzyvateli prezidenta Donalda Trumpa. Pole se v debatě o zdravotnictví rozdělilo na progresivní a umírněné politiky

Demokraté zahájili druhé kolo debat mezi vyzyvateli prezidenta Donalda Trumpa. Pole se v debatě o zdravotnictví rozdělilo na progresivní a umírněné politiky | Foto: Rebecca Cook | Zdroj: Reuters

Debata v Detroitu se vedla hlavně kolem zdravotní péče. Centrem argumentů se staly návrhy senátorů Bernieho Sanderse a Elizabeth Warrenové. Oba navrhují vyšší zdanění těch úplně nejbohatších Američanů a získané peníze využít na zlepšení nejen zdravotnictví pro běžné obyvatele.

Biden v druhé části debaty demokratů kritizoval Trumpa. Sám musel odrážet útoky soupeřů

Číst článek

„Jaký je problém ve Washingtonu? Skvěle funguje pro bohaté, pro pojišťovny a farmaceutický průmysl. Tyto pojišťovny nemají žádné Bohem seslané právo na zisk ve výši 23 miliard dolarů vysátý z našeho systému zdravotnictví,“ řekla Warrenová.

Umírnění Demokraté se snažili poukázat na to, že zastánci progresivní politiky nemusí obstát v souboji s Donaldem Trumpem. Například senátor John Hickenlooper si myslí, že Sandersova politika je pro Bílý dům moc extrémní. Aby demokraté porazili Trumpa, navrhuje zaměřit se na jeho slabiny.

Migrační politika

Sanders s tím nesouhlasí:  „Všechny důvěryhodné předvolební průzkumy říkají, že nad Trumpem zvítězím. Porazíme ho proto, že je podvodník a lhář. My to světu ukážeme.“

Umírněná politika podle progresivních kandidátů jednoduše nepředstavuje dostatečně atraktivní vizi budoucnosti.

Debata se zaměřila mimo jiné na migrační politiku. Demokraté jsou tvrdými odpůrci Trumpova přístupu k přistěhovalcům, a proto nebyl problém shodnout se na potřebě reformy. Jak by měla vypadat, už tak jasné není.

Například starosta Pete Buttigieg naznačil, že by z nelegálního překročení hranice udělal pouze přestupek. Mluvilo se také o stažení amerických vojáků z Afghánistánu nebo obchodních dohodách. Témata domácí politiky ale debatě dominovala.

Druhá část

Druhá část debaty demokratů je připravená na čtvrtek. Každé kolo debat je totiž kvůli velkému množství zájemců o demokratickou nominaci rozdělené do dvou večerů. Ve čtvrtek se tak na pódiu v Detroitu utká druhá půlka nabitého pole.

Bude mezi nimi například bývalý viceprezident Joe Biden a kalifornská senátorka Kamala Harrisová - ti se tvrdě střetli už před měsícem. Harrisová vyčítala Bidenovi jeho vztahy se zastánci rasové segregace. Tehdy zaskočený Biden nyní slíbil, že v zítřejší debatě bude mnohem méně zdvořilý.

První pozici se zhruba třetinou hlasů pořád drží bývalý viceprezident Baracka Obamy Biden. Za ním se zhruba 15 procenty zápolí už zmínění progresivisté Sanders a Warrenová. Asi desetina voličů podporuje Kammalu Harrisovou. S tím vším může zamíchat právě skončená a také zítřejší debata.

Třetí kolo televizních diskuzí je naplánované na září, kdy každý nemá zajištěné místo u stolu. Kdo v průzkumech nebude mít alespoň dvě procenta, bude ze souboje vyřazen.

Bernie Sanders

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme