Úřady pokračují v pátrání po výtržnících z Kapitolu. Za účast na nepokojích už padlo nejméně 60 obvinění

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) už v souvislosti s vpádem příznivců prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kapitolu otevřel přes 160 případů. Na tiskové konferenci to oznámil šéf washingtonské sekce agentury Steven D'Antuono. Společně s ním vystoupil washingtonský prokurátor Michael Sherwin, který avizoval, že obviněných budou nakonec stovky. Rozsah vyšetřování nepokojů v Kongresu označil za bezprecedentní.

Washington (Aktualizováno: 22:32 12. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jake Angeli známý pod jménem „Q-Šaman“ byl jedním z těch, co vtrhli do Kapitolu

U soudu skončil i třiatřicetiletý Jake Angeli, známý pod přezdívkou „Q-Šaman“. | Zdroj: Profimedia

„Nehledě na to, jestli šlo jen o neoprávněný vstup na půdu Kapitolu, nebo jestli dotyčný umístil podomácku vyrobenou bombu, budete obviněni a budete dopadeni,“ vzkázal na tiskové konferenci Sherwin. Federální ministerstvo spravedlnosti vyšetřování událostí z minulé středy vede právě s washingtonským týmem FBI.

Agentura Reuters v úterý uvedla, že u soudů ve Washingtonu bylo od středečních nepokojů obžalováno nejméně 60 lidí. Ve vazbě v souvislosti s násilným protestem příznivců prezidenta Donalda Trumpa skončili mimo jiných Jake Angeli, který se nechal vyfotit na plénu Senátu v kožešinové čepici s rohy, nebo Richard Barnett, kterýbyl vyfocen v kanceláři šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Odstřihnutí Trumpa od sítí vyvolává bouřlivé diskuse o svobodě projevu. Končící prezident odchází oslaben

Číst článek

Stále v počátcích je zřejmě vyšetřování smrti policisty Briana Sicknicka, který po konfrontaci s výtržníky v nemocnici podlehl zraněním. Americký senátor Bill Cassidy na twitteru zveřejnil fotografii člověka, po němž údajně vyšetřovatelé v této souvislosti pátrají. „Pokud tohoto muže poznáváte, zavolejte prosím FBI,“ napsal senátor ke snímku staršího muže se šedými vousy a modrou zimní čepicí s nápisem „CFD“. Sicknickova smrt je vyšetřována jako vražda.

Auto plné výbušnin

V důsledku nepokojů v Kapitolu zemřelo celkem pět lidí. Jednu ženu zastřelila policie, další tři lidé podle policie umřeli v důsledku zdravotních příhod. Více než desítka policistů utrpěla zranění, kromě škod na budově Kongresu pak byly hlášeny také krádeže a útoky na novináře.

Podle D'Antuona je aktuálních 160 otevřených případů jen špičkou ledovce. Sherwin označil vyšetřování za bezprecedentní na poměry FBI i ministerstva spravedlnosti a před novináři popisoval „ohromující“ škálu kriminálního jednání. Obvinění prý mohou padnout za obyčejnou krádež pošty, ale také za krádež potenciálně citlivých informací, lidskoprávní prohřešky či vraždu. „Zkoumáme významné případy těžkých zločinů spojené s rozvratnou činností či zločinným spiknutím,“ dodal prokurátor.

Obviněním z krádeže majetku vlády, nezákonného vstupu na půdu Kongresu a také narušení veřejného pořádku už čelí jistý Aaron Mostofsky, kterého v úterý v New Yorku zatkli agenti FBI. Média zadrženého označovala za syna newyorského soudce Shloma Mostofskyho.

Ještě delší seznam obvinění byl vznesen proti Lonniemu Leroyovi Coffmanovi z Alabamy, který je podezřelý z toho, že nedaleko Kongresu zaparkoval auto naložené podomácku vyrobenými výbušninami, střelnými zbraněmi a municí.

Podle Reuters se vyšetřovatelé dál probírají fotografiemi a videi zveřejněnými na sociálních sítích, které zachytily vniknutí stovek Trumpových příznivců do areálu Kapitolu a jejich střety s policisty. Federální prokurátor Michael Sherwin zároveň vyzval zástupce médií, kteří byli napadeni nebo čelili výhrůžkám, aby kontaktovali jeho úřad.

NYT s odvoláním na své zdroje uvádí, že vyšetřovatelé už v souvislosti s nepokoji počítají se stíháním více než 150 lidí, přičemž číslo ještě velmi pravděpodobně naroste. „Ministerstvo spravedlnosti a FBI spustili celostátní pátrací operaci s cílem vystopovat desítky lidí, kteří zaútočili na Kapitol,“ shrnul list. Vyšetřování vede washingtonská sekce FBI, která má asi 1600 pracovníků, přičemž analytici se údajně zabývají i radikalizací účastníků nepokojů a možným zapojením „domácích teroristických organizací“ či „zahraničních nepřátel“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme