Americký ministr zahraničí Pompeo přiletí v úterý do Prahy. Plánuje schůzku s premiérem Babišem

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dorazí v úterý 11. srpna do České republiky. Radiožurnálu to potvrdil jeho český protějšek Tomáš Petříček. Cestu do Česka, Slovinska, Rakouska a Polska oznámil šéf americké diplomacie na středeční tiskové konferenci.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 8:02 6. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo

Ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo | Foto: Mandel Ngan | Zdroj: Reuters

Podle Petříčka pak budou hlavními body jednání bezpečnostní spolupráce mezi Českou republikou a USA, obchodní vztahy a regionální spolupráce.

‚Přispěje k národní bezpečnosti.’ Babiš podepsal s americkým ministrem zahraničí deklaraci o 5G sítích

Číst článek

Podle zahraničních médií plánuje Pompeo i setkání s premiérem Andrejem Babišem, na své cestě by měl jednat mimo jiné i o ohlášených přesunech části amerických jednotek z Německa. Toto téma se však podle Petříčka koordinuje především na úrovni Severoatlantické aliance a předmětem jednání během Pompeovy návštěvy Česka nebude.

„Česká republika není zemí, kam by se měli američtí vojáci přesouvat. Jedná se především o Belgii, Itálii a další státy NATO. Naše bezpečnostní spolupráce směřuje do jiných oblastí,“ uvedl Petříček.

Šéf americké diplomacie má podle serveru Politico zahájit evropská jednání v Praze. Předmětem hovorů má být i bezpečnost mobilních sítí páté generace a s ní spojené vztahy s Čínou. „V případě kybernetické bezpečnosti dlouhodobě spolupracujeme, žádné memorandum ale připravené není,“ zdůraznil český ministr zahraničí.

Pentagon minulý týden oznámil, že na základě rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa stáhnou Spojené státy zhruba 12 tisíc vojáků z Německa. O přesun části jednotek usiluje mimo jiné Polsko, jehož metropoli má Pompeo navštívit v sobotu 15. srpna. Ve stejný den si Poláci připomenou 100. výročí bitvy u Varšavy.

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme