Biden vybral svoji viceprezidentku. Senátorka Harrisová je první nominovanou černoškou v historii

Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral senátorku za stát Kalifornie Kamalu Harrisovou. Bidenova kampaň o tom informovala své podporovatele prostřednictvím SMS, píše agentura Reuters. Ta zároveň uvedla, že se Harrisová stala první černošskou americkou političkou, která se dostala takto daleko v prezidentské kampani.

Washington (Aktualizováno: 23:57 11. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátorka a bývalá generální prokurátorka Kalifornie Kamala Harrisová. | Foto: Carlo Allegri | Zdroj: Reuters

Podle agentury AP Biden svou volbou poukázal na klíčovou roli, kterou afroameričtí voliči budou mít v jeho snaze porazit republikánského prezidenta Donalda Trumpa.

„Mám tu velkou čest oznámit, že jsem si vybral Kamalu Harrisovou jako svou kandidátku na viceprezidentku,“ uvedl Biden na twitteru, přičemž senátorku označil za „nebojácnou bojovnici“ za běžné lidi a vynikající představitelku veřejné správy. V SMS svým stoupencům Biden uvedl „Společně s vámi Trumpa porazíme“.

Harrisová ve své první reakci na twitteru napsala, že je Bidenovým výběrem poctěna a vynaloží veškeré své síly, aby se stal prezidentem. Právě on podle ní dokáže Američany sjednotit, protože za ně celý život bojuje.

Harrisová s Bidenem by podle AP měli spolu vystoupit ve středu ve Wilmingtonu.

Výběr Harrisové jako Bidenovy pravé ruky s nadšením přivítali přední představitelé Demokratické strany. Bývalý prezident Barack Obama napsal, že senátorka je na svou novou roli „více než připravena“, protože celou svou kariéru postavila na boji za dodržování ústavy. Podle předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové je výběr Harrisové „hrdým milníkem pro celou zemi“, exprezident Bill Clinton zase míní, že společně s Bidenem vytvoří „vynikající tým“.

Podle bývalé kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové už Harrisová dokázala, že umí skvěle sloužit veřejnosti a má vůdcovské schopnosti. Současný kalifornský guvernér Gavin Newsom uvedl, že jde o zásadovou, empatickou a nadanou političku, která je pro roli Bidenova partnera dokonalou volbou.

Harrisová byla Bidenovou rivalkou v demokratických primárkách, a podle agentury AP je proto důkladně obeznámená s fungováním prezidentské kampaně. Senátorka je zároveň jednou z nejvýraznějších postav Demokratické strany, a po ukončení jejího vlastního boje o post šéfky Bílého domu se tak o ní brzy začalo hovořit jako o favoritce na post Bidenovy spolukandidátky.

Pětapadesátiletá politička, jejíž matka pocházela z Indie a otec z Jamajky, je vystudovaná právnička a má dlouholeté zkušenosti ze státní správy. V letech 2011 až 2017 byla generální prokurátorkou státu Kalifornie a předtím působila jako okresní státní zástupkyně v San Francisku. Tvrdá kritička současného prezidenta Trumpa prosazuje zdravotní péči pro všechny a legalizaci příležitostného užívání marihuany.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme