Demokrat Inslee vzdal kandidaturu na prezidenta USA. Kampaň postavil na boji se změnami klimatu

Guvernér státu Washington Jay Inslee ve čtvrtek oznámil, že končí svůj boj o zisk nominace Demokratické strany do prezidentských voleb v roce 2020. Ve vyjádření pro televizi MSNBC uvedl, že důvodem je jeho malá šance na úspěch. Inslee svou kampaň v demokratických primárkách založil především na ochraně životního prostředí a označoval se za „jediného kandidáta, který hodlá boj s klimatickými změnami změnit v hlavní národní prioritu“.

Olympia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guvernér státu Washington Jay Inslee | Foto: Scott Morgan | Zdroj: Reuters

Ačkoliv se Inslee kvalifikoval do prvních dvou debat demokratických kandidátů, nedařilo se mu mezi ostatními adepty prosadit. Nedokázal tak splnit kritéria pro účast v dalších debatách, plánovaných na září.

Získal sice prostředky od potřebného počtu drobných přispěvatelů, nicméně ani v jednom z průzkumů nezískal podporu potřebných dvou procent dotazovaných.

Inslee se v roce 2012 stal guvernérem státu na severozápadě USA, momentálně slouží své druhé volební období. Jemu blízké zdroje ve čtvrtek agentuře AP sdělily, že místo prezidentského křesla bude v roce 2020 usilovat o další čtyřletý guvernérský mandát.

„Už nemůžeme dovolit, aby v Bílém domě byl bělošský nacionalista,“ řekl Inslee k tématu přistěhovalectví během druhé, srpnové debaty.

Osmašedesátiletý politik je zatím třetím kandidátem, který z primárek odstoupil. O nahrazení prezidenta Donalda Trumpa v Bílém domě tak nyní usiluje 22 demokratických uchazečů.

Jay Inslee

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme