‚Pokud protesty nepotlačíte, nasadím armádu,‘ varuje Trump guvernéry. Do ulic povolal federální agentury

Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení vyhnala policie s pomocí slzného plynu demonstranty od Bílého domu. V hlavním městě USA byli již nasazeni příslušníci federálních policejních agentur, informovaly světové agentury.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlna protestů proti policejní brutalitě trvá ve Spojených státech už týden | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Skončíme nepokoje a bezpráví, které se v naší zemi rozšířily,“ řekl Trump v pondělí večer v Růžové zahradě Bílého domu. „Jsem váš prezident práva a pořádku,“ dodal.

Paradoxně můžeme být Trumpovi vděčni, že ukázal Ameriku, jaká je, říká analytik Boháček k protestům

Číst článek

Již týden pokračuje napříč Spojenými státy vlna protestů proti policejní brutalitě, kterou spustila Floydova smrt při policejním zásahu ve městě Minneapolis. Z některých míst byly v uplynulých nocích hlášeny střety policie s demonstranty, rabování a zapalování aut. V neděli téměř ve 40 městech USA platil noční zákaz vycházení.

Trump zároveň pohrozil, že pokud si s protesty neporadí guvernéři jednotlivých států, nasadí v ulicích amerických měst armádu. Nejvyšší představitel USA již dříve vyzýval představitele místní samosprávy k tvrdšímu postupu proti demonstracím a kritizoval je, že jejich dosavadní kroky jsou slabošské.

„Pokud se město nebo stát bude zdráhat učinit nezbytná opatření, nasadím armádu Spojených států a problém za vás rychle vyřeším,“ řekl Trump.

Prezident nadto oznámil opatření na ochranu hlavního města Washingtonu, kde se protesty, zčásti násilné, v posledních dnech rovněž odehrávaly a donutily prezidenta podle agentury AP se ukrýt v nouzovém bunkru. Ve Washingtonu tak nyní budou zasahovat tisíce ozbrojených vojáků a policistů.

Přirovnání k teroristům

S cílem „zvýšit na nejvyšší míru přítomnost policejních sil“ v americké metropoli ministerstvo spravedlnosti nasadilo příslušníky několika federálních agentur, které pod něj spadají – mezi nimi Federálního úřadu pro vyšetřování, amerického protidrogového úřadu či federálního Vězeňského úřadu. „Prezident nařídil ministru spravedlnosti (Williamu) Barrovi vést úsilí o prosazení práva s cílem obnovit pořádek v hlavním městě Washingtonu,“ sdělila k tomu mluvčí ministerstva Kerri Kupecová.

Protesty a nepokoje z minulých dnů připodobnil Trump k terorismu. „Organizátorům terorismu“ připomněl, že jim hrozí „dlouholeté tresty vězení“. Spojené státy podle něj potřebují bezpečnost, a nikoliv anarchii, spravedlnost, a nikoliv chaos. „To je naše mise a my zvítězíme,“ dodal.

Bílý dům se kvůli protestům ponořil do tmy, ale za plotem plály ohně a bouřil nespokojený dav

Číst článek

Několik minut před Trumpovým projevem začali policisté a členové národní gardy agresivně zatlačovat stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na náměstí Lafayette Square naproti Bílému domu, uvedla agentura AP. Poté, co byli účastníci protestu z náměstí vytlačeni, se po něm Trump prošel k nedalekému episkopálnímu kostelu sv. Jana. S biblí v ruce se pak před ním nechal fotografovat.

Demokratický guvernér státu New York Andrew Cuomo tento krok odsoudil. Prezident podle něj „použil vojenskou sílu k potlačení pokojného protestu, jen aby se mohl před kostelem vyfotografovat“. „Pro prezidenta je to vše jenom televizní reality show,“ napsal Cuomo na twitteru.

Nasazení armády

Na dramatický vývoj událostí reagoval i předpokládaný demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden. Trump „používá americkou armádu proti Američanům“, napsal Biden s tím, že v případě svého zvolení představí do sto dní plán na řešení „institucionálního rasismu“ v USA.

Demonstrace se v noci na úterý navzdory zákazům vycházení konaly kromě Washingtonu i v New Yorku, Los Angeles, Atlantě, Filadelfii, Dallasu a dalších městech USA. Na známé newyorské obchodní třídě Pátá avenue se odehrál minimálně jeden případ rabování, kdy vzal dav útokem prodejnu bot a oblečení. V Buffalu najelo podle agentury AP auto do policistů a alespoň jednoho z nich srazilo.

Guvernér státu Illinois Jay Robert Pritzker řekl televizi CNN, že Trumpův plán vyslat armádu do jednotlivých států USA nemá oporu v zákonech. Podle michiganské guvernérky Gretchen Whitmerové by Trump by k něčemu takovému potřeboval souhlas guvernérů. Trump by podle CNN mohl využít zákon o vzpouře z roku 1807, který rozmístění armády na americké půdě sice umožňuje, přesné okolnosti nasazení jsou ale předmětem právních sporů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme