BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

USA a Severní Korea tajně jednají o dalším summitu. Trump i Kim se navzájem vychvalují

Spojené státy vedou zákulisní hovory se Severní Koreou ohledně uspořádání třetího summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Médiím to ve středu sdělil jihokorejský prezident Mun Če-in.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na svém druhém summitu se v Hanoji sešli Donald Trump a Kim Čong-un | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Obě země jsou podle vyjádření jihokorejského prezidenta Mun Če-ina srozuměny s pozicí druhé strany po neúspěšném únorovém summitu v Hanoji. Spojené státy na KLDR naléhají, aby se setkání uskutečnilo v co nejbližším termínu.

Média v KLDR přinesla snímek vyjednavače o jaderných zbraních, kterého údajně poslali do pracovního tábora

Číst článek

Mun Če-in ve vyjádření pro zahraniční novináře uvedl, že ačkoliv obě země nevedou oficiální dialog, nelze říci, že by jednání byla na mrtvém bodě. „Obě země jsou zapojeny do dialogu ohledně třetího summitu,“ napsal jihokorejský prezident.

Setkání v únoru

Trump s Kim Čong-unem se spolu sešli naposledy v únoru v Hanoji, setkání však skončilo předčasně a bez dohody. V poslední době si však oba politici navzájem poslali osobní dopisy.

Trump ten Kimův označil za „nádherný“, Kim zase Trumpův za „skvělý“. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo nedávno vyjádřil naději, že dopis, který Trump poslal severokorejskému diktátorovi, povede k obnovení rozhovorů.

Mun je podle agentury Reuters zastánce úsilí o ukončení konfrontace na Korejském poloostrově. Již dříve přislíbil, že bude vystupovat jako prostředník při jednání mezi Spojenými státy a KLDR a bude se snažit přimět severokorejský režim, aby se vzdal svých jaderných zbraní výměnou za uvolnění amerických sankcí a zisk bezpečnostních záruk.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme