Americké ministerstvo zahraničí zakázalo vydávat víza Číňanům, kteří blokují cesty cizinců do Tibetu

Americká administrativa omezila a v některých případech dokonce zakázala vydávání víz čínským funkcionářům, kteří se podle ní podílejí na blokování cest cizinců do Tibetu. Oznámil to v úterý ministr zahraničí Mike Pompeo. Šéf diplomacie ale nesdělil, koho konkrétně se sankce týkají, ani kolik lidí jimi bude postiženo, napsala agentura AP.

Tento článek je více než rok starý.

Washington/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Mike Pompeo

Ministr zahraničí Mike Pompeo | Foto: Manuel Balce Ceneta | Zdroj: Reuters

„Peking bohužel dál systematicky omezuje cesty amerických diplomatů a dalších úředníků, novinářů a turistů do autonomní oblasti Tibetu,“ uvedl Pompeo.

Proto americké úřady recipročně omezí možnost cestování do USA pro ty čínské představitele, kteří se podle nich podíleli či podílejí na formulování a prosazování pravidel, která Tibet cizincům z velké části uzavírají.

„Přístup do oblasti Tibetu je podstatný pro udržení stability regionu a také vzhledem k porušování lidských práv ze strany Číny, které se tam odehrává,“ dodal Pompeo.

Přes 90 000 mrtvých a masivní útěky do exilu. Před šedesáti lety v Tibetu začalo protičínské povstání

Číst článek

Cizinci musí kvůli návštěvě Tibetu žádat o zvláštní povolení, které je obvykle udělováno za předpokladu, že cestují se schválenými turistickými agenturami. Novináři či diplomaté však povolení neobdrží téměř nikdy. Loni čínská vláda slíbila, že restrikce pro vstup do Tibetu uvolní, což se ale nestalo.

Čína odlehlý horský region vojensky obsadila v roce 1950, akci sama nazývá mírovým osvobozením. Od té doby nad ním udržuje kontrolu. V roce 1959 se pak odehrálo neúspěšné tibetské povstání, které přimělo buddhistického duchovního vůdce dalajlamu a na 80 000 jeho krajanů opustit zemi a uchýlit se do exilu v Indii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme