USA stáhnou z Evropy a Asie na 70 tisíc vojáků

Plány na největší přesuny amerických vojáků v zahraničí od druhé světové války představil americký prezident George Bush. Američané hodlají stáhnout z Evropy a z Asie na 70 tisíc svých příslušníků. Rozhodnutí ale ovlivní statisíce dalších lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident George W. Bush

Americký prezident George W. Bush | Foto: White House

Prezident Bush v Cincinnati před veterány zahraničních válek řekl, že díky politice Washingtonu jsou Amerika a svět nyní bezpečnější než před 11. září 2001. Jako příklad uvedl Afghánistán, Libyi, Afghánistán, tedy země, které USA přiměly zbavit se zakázaných zbraní a teroristů.

Bush řekl, že se USA musejí vypořádávat s hrozbami než se skutečně naplní, a proto nelituje války v Iráku, který se podle něj stane příkladem svobody a demokracie. I nadále chtějí Američané s přáteli a spojenci bojovat s terorismem v zahraničí, aby teroru nemuseli čelit na svém území, ale nedovolí žádným cizím vůdcům, aby rozhodovali o jejich bezpečnost.

Prezident Bush nakonec oznámil očekávaný plán, který má pomoci Spojeným státům vyhrát války 21. století. Během deseti let má být staženo z Evropy a Asie 60 až 70 tisíc vojáků a 100 tisíc civilních pracovníků a členů rodin vojáků.

O podobě plánu řekl Bush velmi málo. Americké jednotky mají být více doma, rychleji a flexibilněji reagovat na potřeby války s terorismem. Ministr obrany Donald Rumsfeld dodal, že konkrétní rozhodnutí ještě nebyla přijata.

Bílý dům k Bushovu projevu dovysvětlil, že nový plán má přeskupit vojska tak, aby zaujala lepší pozice ve válce proti terorismu. Má jít o největší restrukturalizaci amerických ozbrojených sil od konce korejské války. Některé americké jednotky budou přesunuty do strategických míst ve světě.

Cílem je možnost pružnějšího a rychlejšího nasazení moderně vybavených ozbrojených sil do míst, kde Američané budou potřebovat zasáhnout. Posílení amerických kapacit má pomoci nejen čelit nebezpečí terorismu, ale také ze strany zločinných režimů a šíření zbraní hromadného ničení. Podle Bílého domu vše konzultují s přáteli a spojenci.

Opoziční demokraté odpověděli slovy bývalého velvyslance v OSN Richarda Holbrooka, že stahování bude těžko nést Německo a Jižní Korea a že je to další důkaz americké izolace, která oslabí vztahy s tradičními spojenci v době, kdy je Spojené státy nejvíce potřebují.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme