USA stáhnou z Iráku bojové jednotky do konce srpna

Stahování amerických jednotek v Iráku pokračuje podle plánu. Ujišťuje o tom prezident Barack Obama. V projevu před veterány v Atlantě potvrdil, že se bojové jednotky ze země stáhnou do 31. srpna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odlet amerických vojáků

Odlet amerických vojáků | Foto: National Guard New York

„V příštím měsíci se změní naše vojenská mise. Od bojových úkolů přejdeme na podporu a výcvik iráckých jednotek,“ prohlásil prezident Obama.

V Iráku je teď asi 65 tisíc amerických vojáků. Po dalším stahování jich má zůstat od září asi 50 tisíc. Před několika lety, v době nejostřejších bojů, bylo v zemi Američanů třikrát víc.

Hlavní cíl americké přítomnosti v Iráku se podle prezidenta Obamy mění z vojenského na civilní a hlavní roli přitom v budoucnu povedou diplomaté.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Danielem Anýžem a Janem Jirákem o Obamových slibech a obrazu války v médiích

Američtí vojáci v zemi zůstanou ve velkém počtu přinejmenším do konce příštího roku, ale jen jako podpůrná síla a pojistka proti případné nové vlně násilí.

Bezpečnostní situace v Iráku se ale zhoršuje. Stabilitě neprospívá ani politické vakuum, které v Iráku panuje od parlamentních voleb.
„Prezident Obama ale nemá moc na výběr. Že dovede válku k zodpovědnému konci, byl jeden z jeho ústředních předvolebních slibů a bylo to téma, na kterém se mu podařilo – kromě jiného – vyhrát volby,“ myslí si Daniel Anýž z Hospodářských novin, který působil jako zpravodaj ve Washingtonu.

„Oznamoval, že to bude do šestnácti měsíců; krátce po nástupu do funkce řekl, že do devatenácti měsíců. Liberální křídlo demokratické strany a liberální voliči tvrdili, že nedodržel slib. Teď tedy musí stát na svém. Jeho včerejší vystoupení bylo první z řady podobných projevů, že dodrží svůj slib,“ dodává.

Barack Obama včera ve svém projevu mluvil také o válce v Afghánistánu. Podle Anýže ji sice americký prezident označuje za tu dobrou, válku z nutnosti, ke které byla Amerika vyzvána, u veřejnosti, a to především u demokratických voličů ale ztrácí podporu.

„Obama potřebuje ukázat, že jednu z válek dokáže dovést do konce, uzavřít Irák, aby se mohl plně věnovat právě Afghánistánu,“ domnívá se Daniel Anýž z Hospodářských novin.

Mediální obraz války se liší

Podle iráckých úřadů zemřelo při červencových útocích v Iráku nejméně 530 lidí, z toho skoro 400 civilistů. Americká armáda tvrdí, že mrtvých bylo 222.

„To, co se v médiích objevuje jako zdánlivá informace, může sloužit protivníkovi jako zdroj poznání stavu dotyčné armády, ale slouží i k ovlivňování veřejného mínění doma k tomu, aby domácí obyvatelstvo podporovalo válečný konflikt,“ vysvětluje Jan Jirák, mediální expert z Fakulty sociálních věd UK v Praze.

Podle Jiráka zároveň zpravodajové nemohou o válečné realitě objektivně informovat. „I kdyby novinář stokrát nechtěl, na vojenské akci se podílí. To je praxí ověřený postup. Možnost skupiny žurnalistů být přítomen vojenské akce nebo u vojenských podsádek je fakticky způsob, jak nabídnout jenom to, co se vojensko-politické administrativě hodí,“ uzavírá Jan Jirák.

Igor Maňour, Vít Pohanka, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme