Americká telekomunikační síť je v ohrožení, řekl Trump a vyhlásil stav nouze. Opatření míří proti Číně

Americký prezident Donald Trump vyhlásil stav nouze kvůli ohrožení americké telekomunikační infrastruktury. Exekutivní příkaz má zabránit vlivu zahraničních rozvědek. Podle deníku Washington Post je opatření namířené zejména proti Číně. Americké firmy kvůli němu nebudou moci používat zahraniční síťovou techniku, kterou úřady považují za nebezpečnou.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Donald Trump v exekutivním příkazu uvedl, že cizí nepřátelé zneužívají zranitelnosti amerického telekomunikačního systému. Americké firmy jsou podle něj vystaveny nebezpečí průmyslové a hospodářské špionáže.

Ondřej Malý: Telekomunikace nikdy nebyly politickou prioritou. Teď se zdá, že se to lehce obrací

Číst článek

Dekret umožňuje ministrovi obchodu zablokovat veškeré transakce, které se týkají komunikační technologie nabízené zahraničními společnostmi, které podle amerických úřadů představují bezpečnostní riziko.

Krok amerického prezidenta se i kvůli stále se horšícím vztahům s Čínou a rozvíjející se obchodní válkou očekával už delší dobu. Spojené státy totiž aktuálně pracují na rozvoji své telekomunikační infrastruktury pro sítě páté generace.

Na ty je odborník firma Huawei, kterou teď americké ministerstvo obchodu zařadilo na černou listinu. Huawei to významně zkomplikuje přístup k součástkám a americké technologii. Podle agentury Reuters nejspíš nebude moci prodávat některé své výrobky. Společnost nicméně tvrdí, že její výrobky nepředstavují žádné nebezpečí a že je na čínské vládě nezávislá.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme