Pád Stephena Bannona je kompletní. Po Bílém domě ho vyhodili i z médií

K odchodu z vedení nacionalistického a xenofobního portálu Breitbart News byl Stephen Bannon donucen pouhý týden po zveřejnění knihy Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Pokud se Bannon při obhlížení trosek své kariéry zamyslí, bude si muset přiznat, že si za všechno může jen a jen sám. Zničil se rozhodnutím mluvit a moc u toho nepřemýšlet."

"Pokud se Bannon při obhlížení trosek své kariéry zamyslí, bude si muset přiznat, že si za všechno může jen a jen sám. Zničil se rozhodnutím mluvit a moc u toho nepřemýšlet." | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Deník New York Times napsal, že za Bannonovým odchodem stojí vlivná mecenáška republikánů a spolumajitelka serveru Rebekah Mercerová.

„Bannonův pád z nejvyšších pater moci je nyní dokonán. Nejprve přišel o práci v Bílém domě, pak o zaměstnání v mediálním impériu, které pomáhal vytvořit,“ komentuje osud kontroverzní osobnosti americký dopisovatel BBC Anthony Zurcher. 

Nezdařený návrat

Na post výkonného ředitele portálu se Bannon vrátil loni v srpnu krátce poté, co jej americký prezident Donald Trump propustil ze svých služeb. Bannon tehdy návrat vítal a liboval si, že má „opět ruce na svých zbraních“ a záhy „rozdrtí opozici“.

Vůči Trumpovi zůstával loajální, návrat do médií se mu ale nezdařil. Podle BBC jej to táhlo víc do politiky a zřejmě byl zahořklý vůči prezidentovi, takže si časem neodpustil několik kritických prohlášení. 

„Pokud se Bannon při obhlížení trosek své kariéry zamyslí, bude si muset přiznat, že si za všechno může jen a jen sám. Zničil se rozhodnutím mluvit a moc u toho nepřemýšlet. Jedna věc je kritika administrativy, ale ještě větším přečinem je velmi osobní a zaujaté zacílení na Trumpovu rodinu,“ uvádí v analýze BBC. 

Bannon si přitom od svého působení v médiích sliboval něco úplně jiného. Chtěl se zaměřit na podporu neortodoxních republikánských kandidátů do Senátu pro letošní volby. S tím je nyní konec.

„A co je pro něj ještě horší, musí se dívat, jak prezident, jehož pomohl zvolit svou hlásnou troubou nacionalismu, chystá imigrační reformu a pojede i na globalizační summit do Davosu. Takových konců se ještě před rokem nenadál,“ analyzuje korespondent Zurcher.   

A co Breitbart?

Jasné není ani to, jaký dopad bude mít odchod na Breitbart. Během několikaměsíční Bannonovy absence nový šéfredaktor Alex Marlow radikální tón poněkud přibrzdil.  

Je ale možné, že portál nakonec na vyhazovu finančně vydělá, protože si bude moci dovolit platit svým zaměstnancům méně. Podle BBC je totiž zatím byl nucen přeplácet, aby pro server s tak špatnou pověstí vůbec pracovali.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme