Největší záplavy za 50 let. Voda z tajícího sněhu sužuje americký Středozápad, dva lidé zemřeli

Nejrozsáhlejší záplavy za posledních padesát let postihly americký Středozápad. Státy Nebraska, Iowa a Wisconsin vyhlásily stav ohrožení. Nejméně dva lidé v souvislosti s rozvodněnými řekami zemřeli. Desítky zůstaly uvězněny bez proudu nebo byly donuceny k evakuaci.

Lincoln, Nebraska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaplavená město Valley v americké Nebrasce. | Zdroj: Reuters

Doposud devatenáct lokalit amerického Středozápadu hlásí rekordně vysoké hladiny řek způsobené cyklónem, který minulý týden přinesl silný déšť, tornáda a vydatný sníh. Nebezpečná bouře rozvodnila řeky Missouri a řeku Platte, linoucí se přes jižní část americké Nebrasky.

Oblast dle meteorologů zůstane zaplavená několik dní, informovala o tom americká veřejnoprávní rozhlasová stanice NPR. „Vodní toky reagují odlišně, některé oblasti zůstanou zatížené dny, jiné týdny. Můžeme ale říci, že hladiny řek začnou pozvolna klesat příští týden,“ řekl pro NPR meteorolog Marc Chenard.

Nejméně dva lidé v rozvodněných vodách zemřeli – pětapadesátiletého řidiče ve státě Iowa strhl vodní proud mimo silnici, v Nebrasce se utopil padesátiletý farmář, informoval o tom deník The Omaha World Herald. 

Guvernér státu Nebraska na svém twittrovém účtu uvedl, že záplavy postihly téměř všechny části státu. V postižených oblastech probíhala evakuace vrtulníky, několik lidí bylo dle CNN kvůli podchlazení převezeno do nemocnice. 

Nebraska has experienced historic flooding and extreme weather in nearly every region of the state. Today, Speaker Scheer of Norfolk and I surveyed some of the flooding.

Including a few photos below. More here: bit.ly/2u6ELSK

#NebraskaFlooding #NebraskaStrong

00:07 – 16. 03. 2019

98 152

Cyklón doprovázený hurikány, který dostal označení „bomba“, nastává, pokud dojde k rychlému poklesu atmosférického tlaku. Masivní bouře se v pátek přesunula na sever do Kanady.

Nela Krawiecová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme