‚Byl tam, aby zabil co nejvíc lidí.‘ Střelec z redakce Capital Gazette čelí obvinění z pětinásobné vraždy

Střelec, který v redakci novin Capital Gazette ve městě Annapolis v americkém státě Maryland ve čtvrtek zastřelil pět lidí, byl v pátek obviněn z pětinásobné vraždy a soud jej poslal do vazby bez možnosti kauce. Podle agentury Reuters jde o jeden z nejhorších útoků na americká média za poslední léta. Americké sdělovací prostředky uvádějí, že muž měl dlouholetý spor s redakcí, kterou kvůli jednomu článku žaloval za pomluvu.

Annapolis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svědci podle Reuters popsali, že muž po vstupu do budovy zapálil dýmovnice a pak se prostřílel do redakce skleněnými dveřmi. Vzápětí pálil na lidi v místnosti: zastřelil čtyři novináře a obchodní asistentku. Podle vyšetřovatelů zablokoval východové dveře, aby nikdo nemohl uniknout.

Podle jednoho z reportérů, který se schoval pod stůl, útočník pak najednou palbu zastavil. „Nevím, proč přestal. Ale bylo to jako ve válečné zóně,“ řekl médiím novinář Phil Davis. Útočník byl podle policie vyzbrojen legálně drženou opakovací puškou. Podle televize CNN útočník zbraň „neměl v bezprostřední blízkosti“, když ho policie dopadla.

Střelba v redakci amerického deníku si vyžádala pět mrtvých. Několik lidí je zraněno, útočník byl dopaden

Číst článek

Osmatřicetiletý Jarrod Ramos, jehož policie zadržela, když se po jejím příchodu schovával pod stolem, podle vyšetřovatelů odmítá spolupracovat s úřady a chová se vzpurně. Policisté však nepochybují o záměru, s nímž do redakce přišel. „Ten člověk tam byl, aby zabil co možná nejvíc lidí,“ prohlásil šéf místní policie Timothy Altomare.

Podle médií měl Ramos dlouhodobý spor s redakcí. V roce 2012 ji a jednoho jejího tehdejšího novináře zažaloval za pomluvu. Marylandský soud v roce 2015 potvrdil verdikt soudu nižší instance, který deník v kauze osvobodil.

Policie vyšetřuje střelbu jako lokální incident a nemá podezření na terorismus. Podle policie byla redakce před útokem na sociálních sítích terčem hrozeb. Zda za vyhrožováním stál útočník, není zcela jasné.

Capital Gazette přináší regionální zpravodajství z okolí metropole státu Maryland, kterou je město Annapolis. Vlastníkem je společnost Baltimore Sun Media Group. Deník The Capital v pátek vyšel s titulní stránkou, na níž jsou fotografie pěti obětí (tří mužů a dvou žen).

Potřebujeme víc, než jen modlitby

Soustrast rodinám obětí vyjádřil na twitteru už ve čtvrtek americký prezident Donald Trump. „Mé myšlenky a modlitby jsou s oběťmi a s jejich rodinami. Děkuji všem, kdo jsou na místě a pomáhají,“ napsal Trump. Také viceprezident Mike Pence vyjádřil soustrast a napsal: „Sledujeme situaci kolem té hrozné střelby v Capital Gazette v Annapolisu. (Manželka) Karen a já se modlíme za oběti a jejich rodiny.“

Jedna z žen, které útok v redakci přežily, reagovala na Trumpův tweet podrážděně. „Modliteb si vážím. Já jsem se modlila celou dobu, co jsem se schovávala pod stolem. My ale potřebujeme víc, než jen modlitby,“ řekla novinářka Selene San Feliceová televizi CNN. „Jak dlouho se o této střelbě bude psát? Ani ne týden,“ dodala.

Ve Spojených státech se letos zdvihla mohutná vlna demonstrací za přísnější regulaci prodeje zbraní, kterou inspirovali studenti po únorovém masakru na střední škole ve městě Parkland na Floridě. Tam střelec zabil 17 lidí, z toho 14 studentů. Kongres ovládaný republikány ale zatím nedospěl k zásadní shodě ohledně změny zákonů upravujících držení zbraní, což opozice přičítá vlivu mocné zbrojařské lobby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme