Střelec na floridské střední škole zabil 17 lidí. Zbraň si 19letý Nikolas Cruz koupil legálně

Při středeční střelbě na střední škole v Parklandu na jižní Floridě přišlo o život 17 osob. Uvedl to šerif okresu Broward Scott Israel. Podle stanice CNN je zraněno 15 dalších osob, z nichž pět má velmi vážná zranění. Israel potvrdil, že podezřelým útočníkem je 19letý někdejší student školy Nikolas Cruz, který byl ze školy před rokem vyloučen z kázeňských důvodů.

Tallahassee (Aktualizováno: 15:00 15. 2. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle policie je Cruz obviněn ze 17 vražd a ještě ve čtvrtek má stanout před soudcem. Byl vyzbrojen poloautomatickou puškou AR-15 a měl u sebe mnoho zásobníků, plynovou masku a dýmovnice, doplnili vyšetřovatelé.

Útočník byl nejprve na útěku. Během pátrání po něm se stovky z víc než 3000 studentů schovávaly ve třídách, nebo naopak utíkaly pryč z areálu. Podezřelý se schoval mezi prchající studenty, policie ho ale následně dopadla v nedalekém městě Coral Springs.

Kdo je floridský střelec? Milovník zbraní a podivín, který se spolužáky mluvil o zabíjení zvířat

Číst článek

Vyšetřovatelé nyní zjišťují, co se vlastně stalo, píše agentura AP. Šerif Scott Israel na tiskové konferenci upřesnil, že 12 obětí zemřelo uvnitř budovy školy, dvě těla byla nalezena venku u školy, další na ulici a dvě oběti podlehly zraněním v nemocnici. Mezi mrtvými byli studenti i dospělí.

Cruz byl po zatčení hospitalizován kvůli dýchacím problémům, ve čtvrtek brzo ráno ho pak odvezli do věznice. Vyslýchá ho federální i floridská policie.

'Problémový kluk'

Jeden ze svědků floridské televizní stanici WSVN 7 Cruze popsal jako problémového kluka, který měl rád zbraně. Motiv střelce zatím nebyl objasněn. 

Cruz byl podle studentů a policie ze školy před rokem vyloučen. Porval se s novým přítelem dívky, s níž předtím chodil. Úřady také uvedly, že byl v minulosti v péči psychiatrické kliniky, ale rok tam už nedocházel. Byl adoptivní dítě a pracoval podle stanice NBC v obchodě s levným zbožím Dollar Tree v Parklandu. (Více v článku ZDE)

Upozornění: následující video obsahuje autentické záběry a střelbu. Jde o nahrávku, která podle amerických médií pochází z instagramového účtu jednoho ze studentů, který se před střelbou schovával ve třídě. iROZHLASu se nepodařilo video ověřit.

„Už jsme začali zkoumat webové stránky a sociální sítě útočníka, některé věci, které jsme našli, jsou velmi, opravdu velmi znepokojivé,“ prohlásil šerif Israel. Studenti, kteří Cruze znali, o něm hovoří jako o podivínovi a samotáři.

Šerif ve čtvrtek uvedl, že policie na instagramu Cruze našla například fotografie s brokovnicí a s pistolí, na dalších pózoval s obličejem zakrytým šátkem a oháněl se dlouhými noži. Jiné příspěvky obsahují výhrůžky typu „chci střílet lidi svou AR-15“. 

Poloautomat AR-15 si Cruz koupil legálně loni, píše agentura AP. Podle CNN prošel kontrolou běžnou při nákupu zbraně v USA. Oslovený odborník stanici sdělil, že si není jist, zda je součástí této kontroly také prověření projevů kupce na internetu.

'Nikdo ho nebral vážně'

Jeden ze studentů pro CNN vypověděl, že Cruz u sebe nosil zbraně často, dokonce mu je ukazoval. „Každý to předvídal,“ řekl student. „Je to šílené!“ dodal. „Nikdo ho nikdy ale nebral vážně,“ vypověděl jiný student.

ÚTOKY VE ŠKOLÁCH

Středeční útok je jedním z nejhorších útoků střelnou zbraní ve školním zařízení, v roce 2012 bylo v Connecticutu zabito 20 dětí a šest vyučujících. Podle skupiny Everytown for Gun Safety se jen letos uskutečnilo už 18 případů střelby ve školách včetně té nynější.

Na záběrech z místa bylo možné vidět záchranáře, jak několik lidí ošetřují přímo v sanitkách. Úřady vyzvaly místní obyvatele, aby se místu vyhnuli.

Mluvčí Bílého domu Lindsay Waltersová uvedla, že americký prezident Donald Trump už byl o situaci informován.

„Posílám modlitby a vyjadřuji soustrast rodinám obětí otřesné střelby na Floridě. Žádné dítě, učitel nebo kdokoli jiný by se nikdy neměl cítit na americké škole v nebezpečí," uvedl na twitteru Trump. Podobně se na twitteru vyjádřila také první dáma Melania Trumpová.

Americkému prezidentovi už kondolovalo několik státníků ze zahraničí. Mezi prvními byl ruský prezident Vladimír Putin. 

Puška, střelivo a kouřové granáty

Střelba začala na škole Marjory Stoneman Douglas, která se nachází asi 72 kilometrů od Miami, kolem 14.30 místního času, tedy 20.30 našeho času.

Floridský senátor Bill Nelson řekl, že Cruz se zjevně na čin dobře připravil. „Měl plynovou masku, dýmovnice a zapnul protipožární alarm, aby žáci vyběhli ze tříd,“ řekl Nelson, který hovořil s vyšetřovateli. Studenty zarazilo, že slyšeli znovu alarm, protože právě den předtím se konalo protipožární cvičení.

Příběh floridského trenéra: studenty chránil před střelbou vlastním tělem, zraněním podlehl

Číst článek

Podle stanice NBC byla škola napospas střelci asi hodinu. Vedení školské správy okresu Broward tvrdí, že neexistovalo nic, co by před podobným útokem varovalo.

Jeden z učitelů ale řekl, že se po vyloučení Cruz ve škole objevil a studentům vyhrožoval a že pak škola rozeslala pokyny, aby nebyl do školy vpuštěn s batohem. K ostraze školy, která má přes 3000 studentů, vedení sdělilo, že v areálu byla každý den rutinně dvě policejní auta. Škola zůstane po zbytek týdne uzavřena.

Střelba vyvolala v USA znovu debatu o kontrole zbraní, přičemž republikáni si nepřejí, aby se předčasně činily závěry a aby se útoku zneužívalo k volání po zpřísnění, demokraté hovoří o dlouhodobé nečinnosti v otázce podobných činů. Bývalý velitel newyorské policie Bill Bratton řekl, že se jedná o ‚novou normalitu‘, protože v USA se na školách střílí každých 60 hodin. 

Středeční masakr je podle skupiny Everytown for Gun Safety minimálně 18. letošním případem střelby v prostorách školy, nebo v jejím okolí v USA. Je to též šestý letošní případ, při němž přišli o život, nebo byli zraněni studenti.

dp, rez, ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme