USA stupňují přípravy na vojenský úder

Vojenskou přítomnost na Středním východě posilují Američané. Ve Spojených státech roste napětí a odhodlání jít do boje. Mluvčí Mezinárodní agentury pro atomovou energii sice řekl, že inspekce v Iráku mohou trvat až rok, ale Američané počítají případný zásah na týdny, a ne na měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americká letadlová loď Tarawa | Zdroj: ČTK

Jak hlásí washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, americká armáda graduje svou hrozbu zdrcující silou v Perském zálivu proto, aby podpořila slova politiků o tom, že to s případným vojenským řešením iráckého problému myslí Spojené státy a jejich spojenci vážně. Tento tlak by měl přimět Saddáma Husajna k odchodu ze země. Pozorovatelé však pochybují, že diktátorovi, který použil chemické zbraně proti vlastnímu obyvatelstvu, zaručí Spojené státy a mezinárodní společenství beztrestnost výměnou za pokojné předání moci.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: USA se připravují na úder

Američané se stále upínají k rozhodujícímu datu, za něž považují 27. leden, kdy by měli mezinárodní inspektoři předat Radě bezpečnosti OSN zprávu o stavu irácké spolupráce. Den předtím přednese prezident George Bush tradiční poselství o stavu unie.

Zvyšování napětí je patrné i ze sdělovacích prostředků. Během víkendu znovu zařazovaly televizní stanice portréty aktérů možné irácké války a promítaly dokumenty o americkém válečném hrdinství.

S novým varováním na adresu Iráku dnes vystoupil britský premiér Tony Blair. Saddám Husajn bude podle něj odzbrojen na základě druhé rezoluce OSN, nebo bez ní. Blair řekl, že nemá sebemenší pochybnosti o tom, že Irák zbraně hromadného ničení vlastní, a dodal: Tyto zbraně ohrožují bezpečnost Británie.

Svoje zástupce do Perského zálivu posílá i Rusko. Agentura Interfax zjistila, že dvě ruské válečné lodě vyplují v druhé polovině února. Údajně mají jen monitorovat situaci.

Miroslav Konvalina, Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme