S domácí politikou bude Bidenovi radit Susan Riceová. Pozici zastávala i v Obamově administrativě

Někdejší bezpečnostní poradkyně exprezident Baracka Obamy a bývalá velvyslankyně USA při OSN Susan Riceová zastane v nastupující administrativě demokrata Joea Bidena pozici ředitelky rady Bílého domu pro domácí politiku. Podle agentury AP tak bude mít velký vliv na formování postupu budoucí vlády v oblastech imigrace, zdravotní péče či rasových nerovností.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Riceová se podle AP bude pravděpodobně pokoušet důrazněji koordinovat činnost řady ministerstev | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Demokrat podle jeho poradců výběrem Riceové do čela rady signalizuje, že domácí politika bude mít v začátcích jeho mandátu významné postavení. Ačkoliv měl mít tento orgán v Bílém domě podle původního záměru podobně výsadní postavení, jaké si užívá Rada pro národní bezpečnost, tradičně se na něj veřejnost soustředila výrazně méně, což platilo i pro jeho ředitele.

Biden jmenuje ministrem obrany Lloyda Austina, píše Politico. Byl by prvním černochem v čele Pentagonu

Číst článek

Riceová však podle pozorovatelů tuto roli zvýrazní, jak uvnitř Bílého domu, tak i navenek. Její jmenování podle AP vytvoří v Bílém domě nové mocenské centrum, Riceová se totiž pravděpodobně bude pokoušet důrazněji koordinovat činnost řady ministerstev. Kromě toho bude zřejmě hrát významnou roli i při formování strategie pro boj s pandemií covidu-19.

Šestapadesátiletá Riceová bude jednou z nejvýše postavených žen tmavé pleti v nastupující administrativě. AP připomíná, že byla rovněž jednou z předních kandidátek, které Biden zvažoval na post viceprezidentky, než si vybral kalifornskou senátorku Kamalu Harrisovou.

Potvrzené nominace

Biden rovněž nominoval někdejšího Obamova personálního šéfa Denise McDonougha do pozice ministra pro veterány a Marciu Fudgeovou do čela ministerstva pro bytovou výstavbu.

McDonoughovi přičítají pozorovatelé zásluhy za snahy o překonání neshod mezi stranickými oponenty v Kongresu při prosazování řady legislativních návrhů během Obamova druhého mandátu, včetně důležitého zákona týkajícího se mimo jiné zdravotní péče pro veterány americké armády.

Fudgeová momentálně slouží ve Sněmovně reprezentantů za stát Ohio a v minulosti předsedala vlivnému kongresovému klubu sdružujícímu zákonodárce tmavé pleti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme