Prezident Trump se po střelbě v synagoze chystá do Pittsburghu. Střelec byl obviněn z 29 trestných činů

Americký prezident Donald Trump oznámil, že se vydá do Pittsburghu, kde střelec v synagoze v sobotu zabil 11 lidí a dalších šest zranil. Zjevně antisemitský útok odsoudili například generální tajemník OSN António Guterres, německá kancléřka Angela Merkelová a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Roberta Bowerse, který je ze střelby podezřelý, zatí federální prokuratura obvinila z 29 trestných činů.

Pittsburgh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Pittsburghu vzdávají hold obětem | Zdroj: Reuters

„Pojedu do Pittsburghu,“ řekl Trump v sobotu večer na letišti v Murphysboro ve státě Illinois, kam přiletěl na předvolební mítink kvůli kongresovým volbám. Trump neupřesnil, kdy se do pensylvánského Pittsburghu vydá.

Šéf Bílého domu řekl, že se rozhodl pokračovat v kampani, protože nechce, aby „zlí lidé“ řídili jeho život. Řekl však, že pozmění charakter kampaně. Prohlásil dále, že „podlý antisemitský útok je útokem na nás na všechny“.

Střelec vtrhl do synagogy v americkém Pittsburghu a zabil 11 lidí, poté se vzdal

Číst článek

Trump potvrdil, že při útoku v synagoze bylo zabito 11 lidí a že mezi zraněnými jsou tři nebo čtyři policisté, kteří však podle něj pravděpodobně budou v pořádku. Prezident rovněž řekl, že střelec ze synagogy The Tree of Life (Strom života) v pittsburské čtvrti Squirrel Hill nepatřil mezi jeho stoupence.

Střelcem byl podle úřadů šestačtyřicetiletý Robert Bowers, který byl se zraněním převezen do nemocnice. Podle médií na internetu šířil antisemitské příspěvky a také agent FBI Bob Jones novinářům řekl, že je zjevné, že bylo krveprolití spojeno s židovskou vírou. Podle ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse může střelec dostat trest smrti. Pro ten se předtím vyslovil i Trump.

Obvinění vznesená vůči střelci zahrnují 11 bodů souvisejících s násilím vůči věřícím s následkem smrti. Dalších 11 bodů se vztahuje k použití střelné zbraně s cílem úmyslného zabití, oznámila kancelář federálního ministerstva spravedlnosti v západní Pensylvánii.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že je masakrem v synagoze „zdrcen a zděšen“. Čin dále odsoudil šéf OSN Guterres, který řekl, že je hluboce šokován. „Střely v Pittsburghu jsou bolestnou připomínkou přetrvávajícího antisemitismu,“ prohlásil Guterres a dodal, že pro antisemitismus nesmí být ve 21. století žádného místa.

Německá kancléřka Angela Merkelová prostřednictvím twitterového účtu vládního mluvčího Steffena Seiberta vyjádřila zármutek nad mrtvými, „kteří se zjevně stali oběťmi slepé antisemitské nenávisti“.

Smutek a zármutek vyjádřila i československá rodačka a bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová či bývalý americký prezident Barrack Obama.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme